Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliği görüşmek ve bölgedeki gerilimin düşürülmesi için yürütülen çabaları teşvik etmek amacıyla Almanya ve Ukrayna’ya seyahat edecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Bakan Blinken, 19 Ocak’ta ABD’nin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığını güçlendirmek için Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba ile görüşmek üzere Ukrayna’nın Kiev kentine gidecek.” ifadelerini kullandı.

Blinken’ın 20 Ocak’ta Berlin’e gideceğini belirten Price, ABD Dışişleri Bakanı’nın burada da Rusya ile son diplomatik müzakereleri ve Rusya-Ukrayna gerginliğine karşı Moskova’ya önemli ekonomik yaptırımlar dâhil verilecek karşılığı görüşmek üzere ABD müttefikleriyle görüşeceğini ifade etti.

Price, Blinken’ın Berlin’de ayrıca, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock ile görüşeceğini, ardından da Transatlantik Dörtlüsü olarak adlandırılan ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa dışişleri bakanları ile ortak bir toplantı yapacağını söyledi.