Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Akım 2 (Nord Stream 2) boru hattının Avrupa’yı bölmeye yönelik, Avrupa enerji güvenliğini zayıflatan bir “Rus jeopolitik projesi” olduğunu belirterek, bu boru hattı inşaatına katılan şirket ve kuruluşlara yaptırım uygulamak için bilgi toplandığını açıkladı.

Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’ın Kuzey Akım 2’nin Almanya, Ukrayna, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için kötü bir anlaşma olduğunu belirttiğini hatırlatarak, “Bakanlık, Kuzey Akım 2 boru hattını tamamlama çabalarını izliyor ve buna müdahil olan yapılara ilişkin bilgileri derliyor.” ifadesini kullandı.

Boru hattını “Avrupa’yı bölmeyi hedefleyen ve Avrupa enerji güvenliğini zayıflatan bir Rus jeopolitik projesi” olarak tanımlayan Blinken, ABD Kongresi’nin 2019’da bu boru hattına müdahil olan şirket ve kuruluşlara yaptırım uygulama yasasını geçirdiğini ve bu düzenlemeyi 2020’de de genişlettiğini hatırlattı.

Blinken açıklamasında, “Biden yönetimi bu yasaya uymaya kararlıdır. Bakanlık, Kuzey Akım 2 boru hattına müdahil olan her yapının ABD yaptırım riskini almış olduğuna yönelik uyarısını ve bunların derhal boru hattı işinden çekilmesi gerektiğini yineliyor.” ifadesine yer verdi.

Toplam maliyetinin 10 milyar Euro civarında olması beklenen ve yüzde 94’ü tamamlanan Kuzey Akım 2 projesi sayesinde yılda 55 milyar metreküp Rus gazının Baltık Denizi üzerinden Almanya’ya sevk edilmesi planlanıyor.