Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Yeni Stratejik Silahları Azaltma Anlaşması’nın (New START) 5 yıl daha uzatılmasına ilişkin, “ABD, New START anlaşmasını uzatarak 5 Şubat 2026’ya kadar Rusya’nın Kıtalararası Balistik Füze, Denizaltılardan Fırlatılan Balistik Füze ve ağır bombardıman uçaklarına doğrulanabilir kısıtlama getirmesini sağlayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Dışişleri Bakanı Blinken yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Joe Biden’ın seçim kampanyasında nükleer silah kontrolü konusunda verdiği sözü tutarak, ABD liderliğini yeniden tesis ettiğini belirtti.

Blinken, “ABD, New START anlaşmasını uzatarak 5 Şubat 2026’ya kadar Rusya’nın Kıtalararası Balistik Füze, Denizaltılardan Fırlatılan Balistik Füze ve ağır bombardıman uçaklarına doğrulanabilir kısıtlama getirmesini sağlayacak.” ifadesini kullandı.

New START’ın uzatılmasının, ABD’ye, Rus nükleer faaliyetlerini daha yakından inceleme fırsatı vereceğini belirten Blinken, Moskova’nın anlaşmanın yürürlüğe girdiği 2011’den bu yana söz konusu kurallara uyduğuna dikkati çekti.