Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için sahte bir terör saldırısı, kimyasal saldırı ya da sivillere yönelik insansız hava saldırısını gerekçe gösterebileceğini öne sürdü.

Blinken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Rusya ve Ukrayna arasındaki krize dair açıklamalarda bulundu.

Bugün ABD Başkanı Joe Biden’ın dile getirdiği işgal iddialarını yenileyen Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal için “sahte bir terör saldırısı, kimyasal saldırı ya da insansız hava saldırısı”nı gerekçe gösterebileceğini iddia etti.

“Rusya, Ukrayna’yı işgal etmezse, Rusya’nın rotasını değiştirdiği ve tahminlerimizin yanlış olduğunu kanıtladığı için rahatlayacağız.” diyen Blinken, “Bize yöneltilen her türlü eleştiriyi memnuniyetle kabul ederiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a Ukrayna krizini ele almak için gelecek hafta Avrupa’da bir toplantı öneren bir mektup gönderdiğini açıklayan Blinken, şunları söyledi:

“Bugün erken saatlerde Lavrov’a, geçtiğimiz haftalarda yaptığımız görüşmelerin ardından önümüzdeki hafta Avrupa’da bir araya gelerek bu krizi çatışmasız bir şekilde çözmek için atabileceğimiz adımları tartışmayı öneren bir mektup gönderdim.”

Blinken, “Toplantıların NATO-Rusya Konseyi ve AGİT Daimi Konseyi’nde yapılmasını öneriyoruz. Bu toplantılar gerilimi azaltma bağlamında kilit liderler zirvesine giden yolu açabilir.” yorumunda bulundu.

“Savaş başlatmak için değil önlemek için buradayım.” diyen Blinken, “Biz diplomasinin başarılı olabilmesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bu bağlamda Rusya’nın dile getirmiş olduğu taahhütleri yerine getirmesi için yapılması gereken her şeyi yapmaya hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması durumunda füze ve bombalar kullanabileceğini ve siber saldırılar düzenleyebileceğini öne sürdü.

Antony Blinken, “Rusya’nın belirli Ukraynalı grupları hedef alacağına dair bilgiler aldık.” diye konuştu.

Kaynak: Sputnik Türkiye