Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın “Ukrayna’nın NATO’ya alınmaması” talebine olumlu yanıt vermediklerini ve NATO’nun “açık kapı politikasında” değişiklik olmadığını söyledi.

Blinken, ABD Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, bugün Rusya’nın güvenlik tekliflerine yazılı yanıt verdiklerini bildirdi.

Yazılı yanıtın detaylarını kamuoyuyla paylaşmayacaklarını belirten Blinken, Rusya ile diplomasinin “iyi niyet” çerçevesinde devam etmesini istediklerini vurguladı.

Blinken, yanıtlarında Rusya ile ortak zemin bularak çalışabilecekleri alanları da açıkladıklarını aktararak, “İlerleme kaydedilme potansiyeli gördüğümüz diğer alanları da belirledik. Buna, Avrupa’daki füzelerle ilgili silah kontrolü de dâhil New START anlaşmasına ek bir mutabakat yaparak, bu anlaşmayı tüm nükleer silahları kapsayacak ve şeffaflık ve istikrarı artıracak şekilde genişletebileceğimizi belirttik.” dedi.

ABD, UKRAYNA’YA 3 PARÇA HALİNDE ASKERİ YARDIM GÖNDERDİ

ABD’nin, Ukrayna’nın güvenliğine desteğini de sürdüreceğinin altını çizen Blinken, “ABD’nin Kiev’e yaptığı askeri yardım bu hafta 3 parça halinde ulaşacak. Bu yardımların içinde Ukrayna’da ön saflarda kullanılacak Javelin füzeleri, diğer terörle mücadele sistemleri, 283 ton cephane ve askeri teçhizat olacak. Daha çok yardımın da önümüzdeki günlerde gitmesi bekleniyor.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken,  ABD Başkanı Joe Biden’ın da yanıtın yazılmasına müdahil olduğunu ifade ederek, “Bu resmi bir müzakere belgesi değil. Doğrudan teklif değil. Sadece ciddilerse, kolektif güvenliği nasıl birlikte artırabileceğimiz konusunda bazı alan ve fikirlerin çerçevesini çiziyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Blinken, şöyle konuştu:

“Aylardır söylediğimizi tekrar ettik. NATO’nun ‘açık kapı’ politikasını sürdüreceğiz. Bizim duruşumuzda bir değişiklik yok. Açık kapı politikasını tartışmak, ABD’nin tek taraflı yapacağı bir şey değildir. Sanırım bundan daha açık konuşamam, açık kapı politikası sürüyor. Bizim taahhüdümüz bu.”

BİRLİKTE ÇALIŞILABİLECEK ALANLAR VAR

Rusya’nın talepleri konusunda üzerinde ortak çalışabilecekleri birçok alan olduğuna işaret eden Blinken, şu ifadeleri kullandı:

“Örneğin daha önce de dediğimiz gibi Ukrayna’daki füze sistemleri, Avrupa’daki askeri tatbikat ve manevralar, potansiyel silahlanmayı önleme tedbirleri, daha çok şeffaflık, riskleri azaltmak için birçok önlem; tüm bunlar Rusya da dâhil herkesin ortak kaygılarına hitap edebilir ve kolektif güvenliği geliştirebilir. Dolayısıyla, Rusya bu konuda ciddi ise onlarla çalışılabilecek çok alan var. Bu da Devlet Başkanı (Vladimir) Putin’e kalmış. Nasıl bir yanıt vereceklerini göreceğiz.”