Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözlerine ilişkin açıklamada bulundu.

Türk halkının mazlumun yanında olmayı tarih boyunca insani bir sorumluluk olarak gördüğünü vurgulayan Kalın, İsrail Filistin halkını zorla evlerinden çıkartıp sivilleri hatta bebekleri katlederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu vahşete sessiz kalmasının düşünülemeyeceğini belirtti.

“İsrail’in hiçbir değer ve sınır tanımayan savaş suçlarına ve insan hakları ihlallerine dur demek yerine ABD yönetimi, mazlumun hakkını savunan Cumhurbaşkanı’mıza yönelik haksız ithamlarla meşgul olmaktadır.” değerlendirmesinde bulunan Kalın, şunları kaydetti:

“Cumhurbaşkanı’mızın mazlum Filistin halkının yanında olmasını ve İsrail’in hukuk ve insanlık dışı tavırlarına ayna tutmasını ABD’nin antisemitizm ile bağdaştırması trajikomik bir yaklaşımdır. ABD görmese de vicdan sahibi herkes Filistin’de yaşanan vahşetin farkındadır. İsrail’in yapmış olduğu katliamlar antisemitizm yaftasıyla örtülemez. ABD Dışişleri Bakanlığının gerçeklikle hiçbir ilişkisi olmayan söz konusu açıklamasını kınıyor ve reddediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın gerek Yahudi soykırımı konusunda gerekse Türkiye’deki Musevi cemaatinin haklarının korunması konusunda gösterdiği hassasiyet ortadadır. Bunun en büyük şahidi Türkiye’deki Musevi cemaati temsilcileridir. Cumhurbaşkanı’mızın haklı duruşuna mesnetsiz ithamlar ile karşılık vermek yerine ABD’yi Filistin konusundaki adil olmayan tutumunu muhasebe etmeye davet ediyoruz.”

ALTUN’DAN TEPKİ

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’a tepki gösterdi.

Altun, “ABD’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’in Filistinli sivillere yönelik şiddetine ilişkin sözleri hakkındaki açıklaması kesinlikle kabul edilemez. Çocukların öldürülmesini kınayacak cesareti ve nezaketi olmayanların kimseye ahlaki ders verecek duruşu yoktur.” dedi.

“KORKAKÇA BİR İFADEDİR”

Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri yer verdi:

Cesur ve açık sözlü liderimizin alçakça bir anti-semitizm suçlamasıyla mücadelesini lekeleme girişimi dehşet vericidir. Uluslararası alanda dikkati İsrail’in insanlığa karşı işlediği suçlardan başka yöne çevirmek korkakça bir ifadedir.

Ne zaman haklı bir eleştiri yapılsa, İsrail ve müttefikleri, odağını işgal, şiddet, insanlığa karşı suçlardan uzaklaştırmak için anti-semitizm diye haykırıyor. Bu yorucu ama bizi zalimlere seslenmekten alıkoymayacak.

Şu anki ABD yönetiminin sessizliği, suça ortaklığı ve hatta “meşru müdafaa” kisvesi altında İsrail’in eylemlerini desteklemesi savunulamaz. Liderimiz Erdoğan’ı anti-semitizm ile ilişkilendirmeye çalışmak, suçluluk duygusunun açık bir belirtisidir.

ÇELİK’TEN ABD’YE KINAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price’ın ifadelerine tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik “ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Sn Cumhurbaşkanımızı hedef almasını şiddetle kınıyoruz. Cumhurbaşkanımızı anti-semitizmle suçlamak mantıksız ve doğru olmayan bir yaklaşımdır. Bu Cumhurbaşkanımız hakkında söylenmiş bir yalandır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HaberTürk