CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Görünüşte zor Ukrayna krizini çözmenin tek yolu gerginliklerin azaltılması ve diyalogdur. Durum bu kadar hassasken, aklıselimin üstün gelmesi kritik öneme sahip. Ancak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, yanlış değerlendirmeleri ile bir kez daha herhangi bir muhtemel diplomatik atılımı rayından çıkarma tehdidinde bulunuyor ve bunun tek suçlusu Biden yönetimi olacaktır.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna konusundaki tutumuna yönelik sert bir saldırı ile 10 Ocak’ta Rusya’nın krizle ilgili tutumunu geçersiz kılmak ve saldırgan olarak göstermek amacıyla, “Gerçekler Uydurmalara Karşı: Rusya’nın Ukrayna Konusundaki Yanlış Bilgilendirmesi” başlıklı bir belge yayınladı. Gerginliklerle yüklü bir diplomatik ortamda, anlaşmazlığın katalizörü olarak NATO’nun asker sevkiyatı ihtimalini açıkça göz ardı ederek Ukrayna devlet başkanının iddia ettiği gibi Ukrayna sınırına Rusya’nın yığdığı 100 bin askere sürekli vurgu yapılması bir kıvılcıma neden olabilir.

ABD UKRAYNA TUTUMUNU YÜKSEK BİR AHLAKİ DÜZEYE OTURTMAYA ÇALIŞIYOR

Ek olarak, 2014’teki Ukrayna krizinin, konuyla ilgili diplomatik görüşmelerden önce Rusya’ya yaptırımlar konmasıyla sonuçlanması gerçeğine rağmen, Rusya’nın 1999 ve 2008’deki tutumu ile ilgili benzerlikler çiziliyor. Diğer hatalar arasında Kiev’in henüz NATO’ya katılmak için özel koşulları duymamışken, NATO’nun üyelerini korumak isteyen bir savunma ittifakı olması da var. Belge ayrıca ittifakın uygun bir yanıtını gerektiren Rusya’nın Ukrayna toprakları ötesinden bir tehdit algısını da artırma girişiminde bulunuyor.

Amerikan dış politikası hakkında temel bilgisi olanlar için bu artırılmış tehdit algısı bir yerden tanıdık geliyor. Yarı gerçekler ve yarı hayalleri destekleme yeteneği diplomatik görüşmeleri rayından çıkarma riski taşıyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Cenevre’de Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’la yaptığı son görüşmeden sonra, hem Rusya hem de ABD’nin birbirlerinin tutumunu anlama konusunda nasıl açık bir yolda olduklarının altını çizdiğini hatırlayın. Bu Lavrov tarafından yalanlandı ve Lavrov, Rusya’nın önerilerinin her birine yazılı yanıtlarını dikkatle bekleyeceğini teyit etti. ABD Dışişleri Bakanlığının yüzü kızarmayan değerlendirmesi bir kez daha Amerika’nın Ukrayna ilgili tutumunu yüksek bir ahlaki düzeye oturtmaya çalışıyor. Ayrıca Rusya’nın komşusu Belarus ile eğitim tatbikatları üzerinde orantısız bir şekilde duruyor ama Batılı müttefiklerin Ukrayna’ya silah ve ekipman göndermelerini görmezden geliyor.

İLİŞKİLERDEKİ GÜVEN EKSİKLİĞİNİ ARTIRACAK AMERİKAN SİYASİ İŞARETLERİ

Dışişleri Bakanlığının bilgi formunun daha da ileri götürdüğü çatlak, bir NATO üyesi olan Türkiye’nin 8 yıldır devam eden krizi engellemek için Rusya ile Ukrayna arasında arabuluculuk önerisidir. Biden yönetiminin NATO üyeleri arasında birliği vurgulayan açık referanslar, başkan Rusya’ya misillemenin işgalin “detaylarına” bağlı olacağı iddiaları nedeniyle ağır eleştirilere maruz kaldığı için darbe aldı.

Bu tür gerçeklikler ve kopukluklar söz konusuyken, Ukrayna’nın diğer büyük küresel çıkmazlar gibi, ABD Dışişleri Bakanlığından kaynaklanan ve Biden doktrininde yer alan aynı jeopolitik stratejilere tabi olacak. Tek taraflı olarak görüldüğünde, bütün bu değerlendirme ABD’nin samimi diplomasinin yokluğunda kötü niyetli propaganda savaşını sürdürmeye devam edeceğinin yeniden teyit edilmesinden başka bir şey değil. Eğer bu sürerse, bir atılım ihtimali bütün diplomatik süreç kuşkular içinde bocalarken çok az olmaya devam edecek. Rusya ile Ukrayna konusunda diplomasi yürütmek için bu tür değerlendirmelerin, büyük parlama noktaları varlığını devam ettirirken ilişkilerdeki güven eksikliğini daha da artıracak Amerikan siyasi işaretleri olarak görülmesi gerekir. Gerçek şu ki, bir kez daha iyi duygular egemen olmalıdır.