Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Başkan Danışmanı Oleksiy Arestovich dün, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’in Kiev’e ulaştığını ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüştüğünü açıkladı.

Blinken ve Austin’in ziyareti Rusya-Ukrayna çatışmasının başlamasından bu yana ABD’li yetkililerin Ukrayna’ya yaptıkları en üst düzey ziyaret oldu.

Biden yönetimi, Ukrayna’yı yardım ve silahlarla destekledi ve Rusya’ya karşı uluslararası yaptırım kampanyasına öncülük etti. Ancak Zelensky ile Kiev sokaklarında yürüyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın yanı sıra İspanya ve Danimarka başbakanları dahil olmak üzere bazı Avrupalı yetkililerin son ziyaretlerinden sonar, ABD yönetimi de Kiev’e üst düzey bir yetkili göndermesi için artan baskı altındaydı.

“İHTİYAÇ DUYULAN ASKERİ YARDIMI KONUŞACAĞIZ”

ABD’li yetkililer ziyareti açıklamadı, ancak Zelensky Cumartesi günü yaptığı bir konuşmada, toplantıyı “ihtiyaç duyulan olan askeri yardımı” tartışmak için kullanacaklarını söyledi.

Blinken, Ocak ayı ortasında Ukrayna’yı ziyaret ettiğinde Ukrayna’yı ziyaret eden son üst düzey ABD yetkilisiydi. ABD, 14 Şubat’ta Kiev’deki büyükelçiliğini kapattı ve diplomatları kısa süre sonra ülkeyi terk etti.

BİDEN SINIRA GİTTİ, UKRAYNA’YA GEÇMEDİ

Başkan Biden, 25 Mart’ta Polonya’ya yaptığı devlet ziyareti sırasında sınıra yakın bir kasabayı da ziyaret etti, ancak Ukrayna tarafına geçmedi. Ertesi gün Varşova’da mültecilerle bir araya geldi.

Üst düzey Amerikalı yetkililerin Irak ve Afganistan gibi diğer savaş bölgelerine yaptığı önceki ziyaretler, genellikle ilgili yetkilinin ülkeye gelmesinden sonra duyuruluyordu.

Güvenlik endişeleri ve tartışmalı hava sahası, liderlerin hala Kiev’e ulaşmak için uzun yolculuklar yapmasını gerektiriyor. İngiliz hükümeti, Nisan ayı başlarındaki ziyareti önceden haber verilmeyen Johnson’ın, Polonya’nın doğusundan gelen bir tren de dahil olmak üzere çeşitli ulaşım yöntemleri kullandığını açıkladı.