Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) insan hakları kisvesi altında diğer ülkelerin insan haklarını çiğnememesi gerektiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken kısa süre önce Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkında yalanlar uydurarak Çin’in insan hakları çalışmalarını eleştirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin kendi içinde yaşanan sistematik, uzun vadeli insan hakları sorununa doğru bir şekilde yaklaşması, insan hakları kisvesi altında diğer ülkelerin insan haklarını sabote etmemesi gerektiğini vurguladı.

Çinli sözcü Wang Wenbin, “ABD tarafı, Xinjiang’a ilişkin yalanları tekrarladıkça, sözde ‘insan hakları savunucusu’nun gerçek yüzü daha da ortaya çıkıyor. Soykırımda hayatını kaybeden milyonlarca ABD yerlisi karşısında, ABD yönetimi işlediği suçlar için diğer ülkeleri karalamak ve suçlamak yerine içtenlikle özür dilemeli. ABD’de salgın nedeniyle yaklaşık bir milyon kişinin hayatını kaybettiği, her yıl silahlı saldırıda 40 binden fazla sivilin öldürüldüğü, milyonlarca kişinin ırkçılığın mağduru haline düştüğü bir dönemde, ABD tarafı insan haklarının bu kötü sicilinden ders almalı, insan hakları alanında diğer ülkeleri karalamamalı.” diye konuştu.

Çinli sözcü Wang Wenbin, “Irak, Suriye ve Afganistan gibi ülkelerde ABD’nin başlattığı savaşlar nedeniyle 330 binden fazla masum sivil hayatını kaybetti, 26 milyondan fazla kişi ise evsiz kaldı. ABD, bu konuda uluslararası toplumdan özür dilemeli. ”