Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus dün düzenlenen basın toplantısında, “Şu ana kadar, Covid-19 aşılarının yüzde 44’ü gelişmiş ülkelerde, yüzde 0,4’ü gelişmekte olan ülkelerde kullanıldı. Bazı gelişmiş ülkeler aşıların paylaşılması konusunda sözler verdi. Bu ülkelerin haziran ve temmuz aylarında sözlerini yerine getirmelerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus doğrudan ülke ismi vermese de işaret ettiği ülkelerin başında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) geliyor. Beyaz Saray’dan kısa süre önce yapılan açıklamada, haziran ayının sonuna kadar başka ülkelere 80 milyon aşı gönderileceği belirtildi. Ancak bugüne kadar harekete geçilmedi.

ABD eski yönetimi 2019 yılında salgınla mücadele eden Çin’e 100 milyon dolarlık yardım sağlamayı taahhüt etmişti. Ancak Çin hiçbir yardım almadı.

Son zamanlarda bazı Batılı ülkeler, aşı üretimi ve dağıtımı konusunda iki yüzlülük edip aşı milliyetçiliği uyguluyor. Dünyanın salgınla mücadele çalışmalarına zarar veren söz konusu ülkeler, uluslararası toplum tarafından şiddetle kınanıyor.

ABD Başkanı Joe Biden Avrupa’ya gitmeden önce Washington Post gazetesinde yayımladığı bir makalede, ABD’nin dünyada oynadığı liderlik rolüne vurgu yaptı ve Covid-19 pandemisinin yok edilmesi ile küresel ekonominin canlandırılmasının ABD’nin üzerine düşen önemli sorumluluklar olduğunu ifade etti.

Madem öyle, ABD sorumluluklarını yerine getirmek için bir an önce başka ülkelere aşı yardımında bulunmalıdır. Dünya ülkeleri, ABD’den siyasi şov değil, somut eylem görmek istiyor.