CGTN / Yuan Sha

Japon İmparatorluk Ordusu’nun kötü şöhretli Birim 731’inin gaddarlıkları dünyayı şoke ediyor. Daha da rahatsız edici olan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Birim 731 ile bağlantıları ile gizli Fort Detrick ve dünyanın çeşitli yerlerindeki diğer yüzlerce biyoloji laboratuvarlarında kendi gizli deneyleridir.

Japon İmparatorluk Ordusu’nun biyolojik savaş aygıtı olan Birim 731, İkinci Dünya Savaşı sırasında Çin’in kuzeydoğusunda siviller ve savaş esirleri üzerinde korkunç insan deneyleri yaptı. Onlar ayrıca suları ve tarım arazilerini hastalık taşıyıcı mikroplarla kirleterek biyolojik savaş yürüttüler. Bu deneylerde en az 200 bin Çinlinin katledildiği tahmin edilirken, bu Çin halkı üzerinde sarsıcı anılar bıraktı. 

Korkunç savaş suçları, görgü tanıklarının tanıklığı ve haberlerde detaylı olarak belgelenmiştir. Japon yayın kuruluşu NHK’nin, “Birim 731: Elit Doktorlar ve İnsan Deneyleri” ve “Birim 731: İnsan Deneyleri Nasıl Yapıldı” başlıklı belgesellerinde, Birim 731’in Çinli siviller üzerindeki biyolojik deneyleri ve biyolojik savaşın ayrıntıları ortaya çıktı ve ilk kez bu savaş suçlarının kayıtları yayınlandı. Bu korkunç tarih ayrıca, Çin’in kuzeydoğusundaki Japon Ordusu Birim 731’in Savaş Suçları Kanıtları Müzesi’nde de tutuluyor.

ABD BİRİM 731’İN SAVAŞ SUÇLARINI GİZLİYOR

Dünyayı büyük şaşkınlığa uğratacak şekilde, bu tür insanlığa karşı savaş suçları İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra “tamamen kapatıldı.” Birim 731’in insan deneyleri Başkanı Shiro Ishii, cezalandırmadan kurtuldu ve 1959 yılında ölünceye kadar barış içinde yaşadı. Hatta diğerleri Japonya tıp camiasının omurgasını oluşturdular. Buna karşın, Avrupa’da benzer deneyler yapan Nazi savaş suçluları Nuremberg’de savaş suçları mahkemesinde yargılandılar.

Onlarca yıl sonra karanlık gerçek ortaya çıkmaya başladı. 1998 yılında The Los Angeles Times gazetesi, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra ABD ve Japonya arasında gizli bir anlaşma yapıldığını yazdı. Savaştan sonra ABD’nin niyeti Japonya’nın bir Soğuk Savaş dönemi müttefiki olarak desteğini almaktı. Haberde, 1947 yılında ABD istihbarat servisi ve General Douglas MacArthur arasında deney verileri karşılığında Birim 731’in suçlarının gizlenmesi niyetine ilişkin bir belge ortaya çıktı. 

Bu hikâye daha sonra diğer haberlerle desteklendi. The New York Times gazetesi, 1995 yılında ABD’nin Japonların biyolojik ajanlar araştırma verisini muhtemelen Sovyetlere karşı kendi potansiyel askeri kullanımı için istediğini yazdı. ABD, sadece Shiro Ishii ve Birim 731’in diğer savaş suçlularını yargılamadan muaf tutmakla kalmadı, aynı zamanda onlara maaş bağladı. 1995 yılında San Jose Mercury News, ABD istihbaratının Birim 731’in işlediği suçları nasıl gizlemeye çalıştığına dair ayrıntılı kanıt sunan gizliliği kaldırılmış ABD ordusu belgelerini yayınladı. 

ABD, Birim 731’in savaş suçlarında sadece suç ortağı değildi, ayrıca biyolojik savaşta ve biyolojik silah geliştirmede önde gelen bir oyuncu oldu. 1956 yılında ABD federal hükümeti, Maryland’daki Fort Detrick’i, ABD ordusunun bir dizi korkunç deneyler yaptığı biyolojik savaşta liderliğini sürdürmek amacıyla biyolojik silah araştırmaları için bir üs olarak belirledi.

Ancak Fort Detrick’in, Birim 731 ile yakın ilişkide olduğu dünyada çok az bilinmektedir. ABD, Birim 731’in deney verilerini almak için, (yaklaşık olarak) 250 bin yen harcadı ve Shiro Ishii’yi, Fort Detrick’de bir (biyolojik silah) danışmanı olarak hizmet etmesi için davet etti. ABD Ulusal Arşivler veri tabanı verilerine göre, 1946 yılından 1949 yılına kadar Fort Detrick’de yaklaşık 60 görüşme ve çalışma yapıldı.

FORT DETRİCK’İN KARANLIK SIRRI

ABD, Birim 731’in malzemelerini aldıktan sonra, çok sayıda biyolojik silah araştırması yapmaya başladı. Amerikalı gazeteci John W. Powell, “Japonya’nın Biyolojik Savaşı: ABD’nin Savaş Suçunu Gizlemesi” adlı makalesinde ABD’nin biyolojik silahları geliştirmesinin, Japonya tarafından geliştirilenlerle çok benzer olduğuna dikkati çekti. W. Powell, “Tüylere hastalıkları sporla bulaştırmak Ishii’nin fikirlerinden biriydi ve tüy bombaları ABD’nin biyolojik silah cephaneliğinde standart bir silah haline geldi.” ifadesini kullandı.

Fakat Temmuz 2019’da, ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi, ABD ordusunun Fort Detrick’teki bulaşıcı hastalıklar enstitüsünü en az iki kez “önleme ihlali” yüzünden kapattı. Ancak kapattıktan kısa süre sonra, laboratuvara faaliyetlerine yeniden başlama izni verildi. ABD hükümeti Fort Detrick’deki kapanma konusunda sessiz kaldı.

Covid-19 salgınının görülmesinden bu yana Fort Detrick ile ilgili birdenbire sorular ortaya çıkmaya başladı. 10 Mart 2020’de, Beyaz Saray internet sitesinde Fort Detrick ile ilgili bilgi amaçlı bir dilekçe yayınlandı ama daha sonra gözden kayboldu. Amerikalı siyasetçiler, yasal kaygıları yanlış bilgilendirme ve komplo teorileri olarak reddediyor ve Covid-19’un kaynağına ilişkin asılsız iddialarda bulunarak dikkatleri başka tarafa çekmeye çalışıyorlar.

ABD, onlarca yıldır dünyanın çeşitli yerlerindeki 200’den fazla biyolojik laboratuvarlarındaki gizli deneylerini örtbas etmeye çalıştı. Bu gizli faaliyetler, insan güvenliği ve uluslararası istikrar için ciddi riskler oluşturuyor. Fort Detrick biyoloji laboratuvarıyla ilgili soruşturma çağrılarının artmasıyla, ABD’nin, uluslararası topluma biyolojik silah geliştirmesi konusunda şeffaf davranması zorunludur.