Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Asgari ücret konusundaki gelişmelere değinen Özçelik, “Asgari ücrette aslında dün herkes müjdeli bir haber bekliyordu ancak toplantı ertelendi.  Bence burada bir sıkıntı var. Acaba Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisi mi açıklayacak? Yoksa işverene verilecek olan devlet katkı payında bir anlaşmazlık mı var? Bunu bilemiyoruz. Gelen bilgilere göre bu hafta meselenin çözülmesi bekleniyor. O toplantının ne zaman yapılacağı ise henüz netleşmedi.” dedi.

“MERKEZ BANKASI DÖRDÜNCÜ MÜDAHALEYİ YAPTI”

Dövizdeki artışa Merkez Bankası’nın yeniden müdahale ettiğini hatırlatan Özçelik, “Hafta sonu Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati iş dünyası ile bir araya gelmiş ve 7 saat süren bir toplantı yapmıştı. Bu toplantı sonrası piyasaların nasıl bir tepki vereceği merak ediliyordu. Herkes stabil bir durum beklerken birdenbire coştu. Yüzde 4’ün üzerinde bir artış oldu. Bunun üzerine Merkez Bankası dördüncü müdahaleyi yaptı. Devam edip etmeyeceğini kestirmek ise zor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkez Bankası Şahap Kavcıoğlu ve kamu bankalarının genel müdürleri ile İstanbul’da toplantı yaptı. Bu toplantıdan çıkacak sonucun etkilerini önümüzdeki günlerde göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

PESKOV’UN ÇAĞRISI

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov’un Yunanistan’ın Rusya’yla iş birliği yapma konusunda Türkiye’yi örnek alması gerektiğini söylemesine değinen Özçelik, “Bu çok ilginç bir açıklama oldu. Yunanistan, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) çok sayıda üst verdi bir de savunma anlaşması imzaladı. Bu anlaşmaya göre acil durumlarda Yunanistan’ın tamamı nerdeyse ABD’nin üssü haline geliyor. Bu durum kime göre diye ABD’lilere sorarsanız Rusya ve Doğu Avrupa’ya karşı geçiş güzergahı olarak değerlendiriyorlar. Özellikle Dedeağaç’a çok büyük bir yığınak yaptılar. Bütün bunlar Rusya ve Türkiye’ye karşı bir operasyon gibi gözüküyor.  Dmitriy Peskov’da Yunan televizyonuna verdiği demeçte ‘NATO üyesi olmasına rağmen, aramızda çok ileri düzeyde askeri ve teknik iş birliğine sahibiz. Türkiye’yle karşılıklı ikili projeleri planlıyoruz, çünkü onlar, NATO üyeliğine rağmen karar alma konusunda yeterince bağımsız. Çünkü bu onların ulusal çıkarlarına uygun.’ ifadelerini kullandı. ‘Yunanistan’a Türkiye’yi örnek alın’ çağrısında bulundu.” diye konuştu.

“İRAN’A ÇOK CİDDİ YAPTIRIM UYGULANIYOR”

Özçelik, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ABD ve diğer ülkelerin yaptırımları kaldırma konusunda kararlı olması halinde anlaşmanın sağlanabileceğini söylemesine ilişkin de, “Bölgedeki hassas konulardan biri de İran. Çünkü İran’a çok ciddi bir yaptırım uygulanıyor. Çin’de olmazsa çok ciddi bir gelir kaybına uğrayacak. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’de Viyana’da başlayan nükleer müzakerelere ilişkin, ‘Biz müzakerelere katıldık ve taslak metni sunarak ciddiyetimizi gösterdik. Karşı taraf yaptırımları kaldırma konusunda kararlı olursa iyi bir anlaşma olur. Biz de kesinlikle böyle bir anlaşmanın peşindeyiz. Düşman yaptırımları devam ettirme ve artırma peşindeyse İran eli kolu bağlı oturmayacaktır. İran bu noktada birçok şey yapabilir.’ ifadelerini kullandı. Yani bizde o kadar boş değiliz. Gerekeni yaparız mesajını verdi.” dedi.

ABD’DE KASIM AYININ ENFLASYONU SON 39 YILIN EN YÜKSEĞİ

ABD ekonomisinin pandemi sonrası bir türlü toparlanmadığını belirten Özçelik, “Bunu artık net bir şekilde görüyoruz. Kasım ayının enflasyonu son 39 yılın en yükseği. Neredeyse yüzde 7 enflasyon var. Bu ABD için çok ciddi bir şey. Çünkü çok düşük enflasyona alışkın bir ülke. FED yetkilileri geçici diyordu. Fakat daha sonra bazı eyaletlerin FED başkanlarından ‘enflasyonun geçici değil kalıcı’ açıklaması geldi. ABD Başkanı Joe Biden’ da ‘Bugünkü rakamlar, küresel bir salgından çıkarken dünya genelindeki ekonomilerin karşı karşıya olduğu baskıları yansıtıyor, fiyatlar yükseliyor’ dedi. ABD ekonomisinin diğer büyük ülkelerin ekonomileri gibi salgın nedeniyle zarar gördüğünü vurgulayan Biden, ancak ABD’deki ekonomik büyümenin neredeyse diğer tüm ülkelerden daha güçlü olduğunu söyledi. ABD eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ise enflasyonun hedefin çok üstünde olduğunu ve bunun kalıcı olabileceğini söyledi. ABD yönetiminin hatalar yaptığını da belirtti.” diye konuştu.

“TÜRKİYE’NİN RUSYA İLE BİR KADER ORTAKLIĞI VAR”

Ukrayna’nın doğusunda şiddetin tırmanması hâlinde, Türkiye’nin Kiev için Rusya’yı karşısına almayacağının ilişkin Bloomberg ‘da yayınlana habere değinen Özçelik, “Bloomberg ismini vermediği üst düzey bir Türk yetkiliye dayandırıyor. Ona atıfla bu haberi yapmış. Türkiye’nin NATO ülkesi olmasına ve Ukrayna ile askeri-teknik iş birliğini artırıyor olmasına karşın, ‘Kiev için Rusya ile bir çatışma içine girmeyeceğini, bunun çıkarlarına uygun olmadığını’ yazdı. Bence bu gerçekçi bir şey. Türkiye’nin Rusya ile bir kader ortaklığı var şu aşamada. Bunu her yerde görüyoruz.” dedi

“PUTİN’LE ASLA BAŞKA TÜRLÜ KONUŞULAMAZ”

İsmet Özçelik, Putin-Biden arasında toplantının ayrıntılarının ortay çıkmasına da değinerek, “Bu tip görüşmelerde açıklananlar değil, açıklanmayanlar önemlidir.  İki büyük ülke liderinin görüşmeleri ile ilgili her şey ortalığa saçılmaz. Görüşmeye dair bazı ilgiler ise ABD tarafından sızdırıldı. Bunlarda biri ‘Biden, Putin’e Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi halinde finansal izolasyonla tehdit etti.’ Bu konuşuluyor.  Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov ‘ABD’li meslektaşlarımız görüşmenin bitmesinden hemen sonra birbirleriyle ahenk içinde birtakım korku hikayelerinden bahsetmeye, Biden’ın Putin’i nasıl da korkuttuğundan ve başka şeylerden söz etmeye başladı. Bu doğru değil. Görüşme karşılıklı saygı çerçevesinde geçti. Putin’le asla başka türlü konuşulamaz, aksi takdirde telefon açmazdı.’ dedi.” açıklamasında bulundu.