China Daily

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) enflasyon Ekim’de 17 aydır peş peşe arttı ve tüketici fiyat endeksi geçen yıla göre yüzde 6,2 arttı. Bu Aralık 1990’dan bu yana en yüksek artış oldu.

Israrcı enflasyonist baskı enerji, kira ve işçi azlığından kaynaklanıyor. Eylül ayında ABD’de rekor yükseklikte 4,4 milyon işini bıraktı ve aynı ayda 10,4 milyon yeni iş açıldı. Joe Biden yönetiminin ABD’de petrol arzına getirdiği kısıtlamalar de arz talep dengesini etkiledi. ABD iklim politikalarının kısıtlaması altında, kısa dönemde enerji fiyatlarına hâkim olamaz. Bu arada, Merkez Bankası’nın ipotek fiyatlarını yapay olarak bastırmak için aylık büyük miktarda ipotek teminatlı tahviller alması nedeniyle ABD’de konut fiyatları da her yıl yaklaşık yüzde 20’lik bir oranda artıyor, bu da birçok kişinin ev almasına ve ev fiyatları ile kiraların artmasına neden oluyor.

ABD’DE ENFLASYON UZUN BİR SÜRE DEVAM EDEBİLİR

Aynı zamanda salgın emek gücü katılımını azaltıyor ve ücretleri artırıyor bu da enflasyonist bir döngü yaratıyor. ABD ekonomisinin toparlanması emek için yoğun bir talep yaratırken, işçiler bu fırsattan işten ayrılma ve yüksek ücret istemek için yararlanıyor. Dolayısıyla ABD’de artan enflasyon ülkenin uzun dönemli kolay mali teşviklere dayanması ve uzun zamandır gelir dağılımını göz ardı etmesinin kaçınılmaz sonucudur. Ne yakız ki, mevcut ABD yönetimi bu eğilimleri sona erdirmekten çok derinleştirecek gibi görünüyor.

Biden mevcut Merkez Bankası başkanının görev süreci şubat ayında biteceği için başkan adaylarını inceliyor. Başkan kolay paranın ABD ekonomisini ve borsasının güçlenmesine yardımcı olacağı şeklindeki politika tercihlerini kamuoyuna açıkladı.

ABD daha yeni 1,2 trilyon dolarlık altyapı yasasını kabul etti ve 1,75 trilyon dolarlık sosyal harcama yasasını kabul ettirmek için uğraşıyor. Bu iki harcama daha fazla iş ve sosyal fayda sağlayacak ki, bunlar da emek pazarında arz talep gerginliklerini ağırlaştıracak ve ücretleri hızla artıracak. Çelik gibi alanlardaki artan korumacılık ve petrol üretimindeki kısıtlamalar dikkate alındığında, ABD’de enflasyon uzun bir süre devam edecek gibi görünüyor.