Xinhua

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Çin’e yönelik alışılmış zorbalıklarını bir kenara bırakarak eşit davranmaya başlamalı. İkili ilişkiler ilerlemeden ve normale dönmeden önce Çin ile sağlıklı ve normal bir zihniyetle etkileşime geçmelidir. Bu, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman’ın aralarında Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Dışişleri Bakan Yardımcısı Xie Feng’in de bulunduğu üst düzey Çinli diplomatlar ile derin ve samimi görüşmeler yaptığı son Çin ziyaretinden çıkarılması gereken bir derstir.

Sherman ile görüşen Wang, Çin’in kesin olarak desteklediği üç temel talebin altını çizdi; ilk olarak ABD, Çin özelliklerine sahip sosyalizmin yolunu ve sistemini sorgulamamalı, iftira atmamalı ve hatta yıkmaya çalışmamalıdır. İkinci olarak, Çin’in kalkınma sürecini engellemeye veya kesintiye uğratmaya çalışmamalıdır. Son olarak ABD, Çin’in devlet egemenliğini ihlal etmemeli ve Çin’in toprak bütünlüğüne zarar vermemelidir.

Ancak iki ülke arasındaki temel farklılıkları hızlı bir şekilde çözmek gerçekçi görünmüyor. Çin-ABD ilişkilerinin karşı karşıya olduğu açmazın ve zorlukların temel nedeni, ABD’deki bazı politikacıların Çin’i renkli gözlüklerle veya hatta “hayali bir düşman” olarak görmeleridir. Ayrıca, Çin ile ABD arasındaki ideoloji, kültür ve tarih farklılıklarının yanı sıra Covid-19 pandemisiyle karmaşıklaşan ve hızla değişen küresel manzara göz önüne alındığında, ikili ilişkilerin şimdilik kayda değer ölçüde iyileşmesi zor.

ABD’nin aksine Çin, Çin-ABD ilişkilerini olumlu ve açık bir zihniyetle eşit olarak değerlendiriyor. Çin, ABD’ye meydan okuma veya onun yerini alma niyeti olmadan kendini geliştirmeye devam ediyor. Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin belirttiği gibi, “ABD’nin kazançları veya kayıpları üzerine bahse girmekle ilgilenmiyoruz. Çin’in gelişimi ABD’nin gerilemesi şartına dayanmıyor.”

Çin, ABD’nin Çin’e aynı şekilde davranmasını bekliyor. Beijing, Çin-ABD ilişkilerinin yönünü doğru şekilde yönlendirmeye çalıştı. İkili ilişkilerin daha da kötüye gitmesini, hatta kontrolden çıkmasını önlemek için büyük çaba sarf etti. Beijing’in teklifini kabul etmek ve ikili ilişkileri onarmak için somut eylemlerle samimiyetini gösterme sırası artık Washington’da.