Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) dönem başkanlığını üstlenen Çin, dün acil olarak düzenlenen, Filistin ve İsrail arasındaki çatışma konulu toplantıya başkanlık etti.

Toplantıda, Filistin ve İsrail’in derhal ateşkes ilan etmeleri, uluslararası toplumun çatışmaların durdurulması için harekete geçmesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) bu konuda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirerek tarafsız bir tutum izlemesi ve Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin ilgili çalışmalarına destek vermesi gerektiği belirtildi.

Peki, toplantıda neden özellikle ABD’ye işaret edildi?

Son günlerde Gazze Şeridi’nde meydana gelen çatışma, 2014 yılından bu yana yaşanan en ciddi çatışma. Aslında, ABD’nin Orta Doğu bölgesinde uyguladığı yanlış politikalar söz konusu gerginliğe neden oldu. Örneğin, Trump yönetiminin Filistin ve İsrail arasındaki çatışmalarda İsrail’in yanında durması, tansiyonun yükselmesine sebebiyet verdi.

Çatışmanın başlamasının akabinde Biden yönetimi iki taraf arasında arabuluculuk yapmadı ve yalnız İsrail’e destek verdi. Bu, İsrail’in silah kullanmasını teşvik etti ve Filistin’de büyük hoşnutsuzluk yarattı. İki taraf arasındaki gerginlik bu sebepten iyice tırmandı.     

Daha da kötüsü, son çatışmalarda yüzden fazla kişinin ölmüş olmasına rağmen ABD insan hakları konusunda çifte standart uygulamaktan vazgeçmeyip Güvenlik Konseyi’ni duymazlıktan gelmeye devam ediyor.

Yeniden tırmanan Filistin-İsrail krizi, uluslararası topluma Filistin sorununun yalnız kapsamlı, adil ve kalıcı şekilde çözülmesi halinde Orta Doğu’da kalıcı barış ve güvenliğin tesis edilebileceğine dair bir başka uyarı niteliği taşıyor.

Mevcut durumda Çin’in 2017’de ileri sürdüğü Filistin meselesi ile ilgili dört maddelik öneri daha anlamlı hale geliyor. Tutumunu değiştirmeyen Çin, dün düzenlenen Filistin-İsrail konulu BMGK toplantısında “ateşkes ve şiddetin durdurulması en önemli önceliktir, insani yardım acil bir ihtiyaçtır, uluslararası destek bir zorunluluktur ve iki devletli çözüm temel çıkış yoludur.” olmak üzere dört maddelik yeni öneriler açıkladı.