Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerginliğin tüm dünyanın gündeminde olduğunu ifade eden Ediz Tiyanşan, olayların ABD’den de yakından takip edildiğini aktardı.

Hafta sonu Amerikan yönetiminin, ateşkesi sağlamak için destek olmaya hazır olduğu açıklamasını yaptığını belirten Tiyanşan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Diplomatik olarak henüz bir gelişme sağlanabilmiş değil. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Orta Doğu’daki son gelişmeleri ele almak için toplandı. Ancak herhangi bir karar alınamadı.

Biraz pasif ve geri duran bir ABD yönetimi gördüğümüzü söyleyebiliriz. Geçen yıllarda tamamen İsrail’in yanında duran, Netanyahu ile iş birliği yapan bir yönetim vardı, Trump döneminde. Biden yönetiminin biraz daha itidalli davranmasını beklemek mümkün olacaktır ancak bu zamana kadar çok da yakın muhatap olmuyor, ABD şimdilik. Her ne kadar iki tarafın pozisyonu eşit olmasa da her iki tarafa da eşit yaklaşmaya çalışan bir ABD yönetimi var. Filistin, ABD tarafından henüz devlet olarak tanınmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Filistin’in de kendini savunma hakkı vardır, ifadesini kullanmaktan çekiniyor.

ABD’YE GELECEK MÜLTECİ SAYISI

Trump, bazı kararların iptaline yol açmıştı ve sadece ülkeye yılda 15 bin mülteci gelmesine izin vermişti. Biden seçim kampanyası sırasında bu sayınının artırılması gerektiğini söylemişti. İnsan hakları örgütlerinin desteklediği bir pozisyondu bu ancak geçen aylarda Biden’ın seçimi kazanmasından kısa bir süre sonra Meksika sınırında büyük bir kriz yaşanıyor. Bu yığılmaya engel olmak amacıyla Biden verdiği sözün aksine bu rakamların biraz daha sınırlı tutulacağı mesajını vermişti. Bu çok ciddi tepki çekmişti. En son gördüğümüz kadarıyla bu hafta yeni imzaladığı bir kararla Biden, ‘ABD’ye 62 bin 500 mülteci girebilecektir.’ dedi. Enteresan bir biçimde mülteci örgütleri olumlu karşılıyorlar fakat uzmanlar kâğıt üzerindeki bu sayının mümkün olmayacağını söylüyorlar. Şu ana kadar mülteci sayısı 2 bin 500’e ulaştı ve bunu 62 bin 500’e tamamlamak imkânsız görünüyor. Uzmanlar diyor ki, ‘Yine olsa olsa 15 bine ulaşır.’ yani ‘Trump’ın döneminde ülkeye girenlerin sayısını çok da geçmez.’ diyorlar. Çünkü mültecilerin kabul edilme süreci aylar sürüyor.”