Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın katıldığı G7 Zirvesi’nin sona erdiğini aktaran Ediz Tiyanşan, Biden’ın zirvede yaptığı görüşmelerin oldukça verimli geçtiğini ifade ettiğini kaydetti.

G7’de iklim değişikliğinin yanı sıra Çin ve Rusya konularının da ön plana geldiğini ifade eden Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Zirveden 1 milyar doz aşı bağışlanması kararlaştırıldı. Tam 1 milyar doz aşının yoksul ülkelere gönderilmesi planlanıyor.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyanın tamamının aşılanması için 11 milyar doz aşının gerektiğini belirtiyor.

Biden, Macron ile teke tek bir görüşme de gerçekleştirdi. Görüşmede pandemi ile mücadelede ortak bir yaklaşım sergilenmesi ifade edildi.

İklimle mücadele konusunda da olumlu birtakım sonuçlar elde edildi. Bütün G7 ülkeleri 2050’ye kadar sıfır karbon salınımı hedefine ulaşma konusunda uzlaştılar.

RUSYA VE ÇİN POLİTİKASI

G7 ülkeleri büyük uluslararası şirketlerin en az yüzde 15 oranında vergilendirilmesi konusunda da anlaşmaya vardı. Bu IMF’nin de desteklediği bir müzakereydi.

Rusya ve Çin konuları yine gündemdeydi. Özellikle Biden bunu sıklıkla dile getiriyor. Çin’e yönelik daha sert talepler çıkmasını bekliyordu ancak istediği kadar sert açıklamalar çıkmadı. Ancak yine de Biden’ın Avrupa ülkelerine ve Japonya’ya bir çağrısı vardı.

Milyarlarca dolarlık kredilerin fakir ülkelere sunulması gerektiğini savundu Biden, Çin’in özellikle aktif olduğu bir konu bu. Biden Batı ülkelerinin de bu yarışta rol oynaması gerektiğini düşünüyor.

G7’den sonra Biden’ın NATO toplantısına katılması bekleniyor bunun ardından da Putin ile görüşecek. Putin ile Biden görüşmesi sonrası ortak bir basın toplantısı yapılması beklenmiyor. ABD tarafına sorarsanız bu Rus lidere uluslararası bir platform sağlamama amacıyla alınmış bir karar.

Bu hafta itibarıyla ABD ve Rusya arasındaki pek çok çatlak açıkça masaya yatırılacakmış gibi görünüyor.

TÜRKİYE GÖRÜŞMESİ

Eski geleneklerin biraz kırıldığını görüyoruz. NATO ve bölgede kilit bir ülke olması nedeniyle Türkiye, ABD’de yeni bir başkan seçildiğinde ilk aranan ülkelerden biri olmuştur. Biden ilk haftalarında pek çok liderle telefon görüşmesi yaptı ancak 3 ay sonra Türkiye ile ilk telefon görüşmesi gerçekleşti. Şüphesiz S-400 ve F-35 konuları gündeme gelecek.”