Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında yeni bir polemiğin ortaya çıktığını aktaran İsmet Özçelik, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Türkiye’nin tam üyelik başvurusunun askıya alınmasını talep eden bir raporu onayladığını bildirdi.

Raporun 480 evet, 64 hayır ve 150 kararsız oyla kabul edildiğini ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Raporda Türkiye’ye demokrasi, insan hakları gibi konularda sert eleştiriler yöneltildi. Raporun önceki yıllardan daha sert olması da dikkat çekti. Türk Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi.

Türkiye’de AB üyeliği başvurusunu geri çekme, gümrük birliği anlaşmasından çıkma eğilimi sürüyor. Bu karar AB hakkındaki olumsuz kamuoyunu artıracağa benziyor.

“ABD, PKK’YA DESTEĞİNİ SÜRDÜRÜYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Biden’a tepkisini sürdürüyor. Erdoğan 14 Haziran’da NATO Zirvesi’ne katılacak ve burada ilk kez yeni Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanıyla yüz yüze görüşecek. Erdoğan’ın tepki göstermesi bu görüşmeyi nasıl etkileyecek merak ediliyor.

ABD, PKK içinde yeni düzenleme yapıyordu ve iki isim öne çıkıyordu. Bunlardan biri Mazlum Kobani’ydi diğeri de Sofi Nurettin’di. Erdoğan, PKK’lı Sofi Nurettin’in öldürüldüğünü de duyurdu. Bu da ABD açısından son derece kritik, üstelik Sofi Nurettin’in ABD’lilerle görüşmeye giderken öldürüldüğü konusunda bilgiler var. Bu da tabii tansiyonu yükselten bir durum. ABD, Suriye’dekileri ve PKK’nın yan güçlerini kendi kara gücü olarak görüyor. ABD, PKK’ya desteğini sürdürüyor. NATO Zirvesi’nden bir anlaşma çıkmayacağı giderek netleşiyor gibi.

ABD’DEKİ GİZLİ ORDU

Newsweek dergisi, ABD Savunma Bakanlığının son 10 yılda 60 bin kişilik gizli bir ordu kurduğunu açıkladı. Derginin haberinde askerlerin ülke içinde ve dışında sivil kıyafetlerle görevleri yerine getirdiği ve getireceği ifade ediliyor. Verilen bilgiye göre, bu işte 130 özel şirket görev alıyor.

Gizli ordunun yarısından fazlasının da ABD ordusunun özel harekât biriminden oluştuğu söyleniyor. Bu ordu, gayrinizami harp uygulayacak. ABD’nin geçen dönemde dünyanın birçok yerinde yaptığı örtülü operasyonları düşünürsek ABD’nin devlet terörünün artacağı düşünülüyor. 10 yıl geri gittiğimiz zaman Biden başkan yardımcısıydı. ABD birçok yerde askerlerini geri çekeceğini açıkladı ama anlaşılıyor ki, ordunun geri çekildiği yerlerde bu gizli ordu devreye girecek ve gayrinizami harp gerçekleştirilecek.”