Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’de koronavirüsle mücadelede yeni tartışmalar yaşandığını aktaran Ediz Tiyanşan, Johnson&Johnson aşısının kanda pıhtılaşmaya neden olmasının ardından geçici bir süre yasaklandığını hatırlattı.

Antony Fauci’nin aşının aslında güvenli olduğunu ve konulan yasağın kaldırılması çağrısı yaptığını belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Fauci’nin altını çizdiği konu Johnson&Johnson aşısının kaldırılmasının pandeminin kontrol altına alınma sürecini epey yavaşlayabileceği durumu. Aşılar belli dozlarda tedarik edilebiliyor. Bu nedenle yayılma hızının artabileceği, virüsün kontrol altına alınma süresinin uzayabileceğinden endişe ediliyor. Yan etkiler araştırılıyor ve yetkililer aşılama sürecinin devam etmesini istiyorlar.

BioNTech aşısıyla ilgili de yeni gelişmeler var. Firma aşının etkisinin 6 ay geçerli olabileceğini söylemişti ama bu sürenin daha da uzayabileceği söyleniyor. Özellikle Pfizer yetkilileri 9-12 ay kadar sonra üçüncü bir dozun uygulanabileceğinden bahsediyor. Dolayısıyla şu an için Covid-19 virüsü önümüzdeki yıllarda tıp ki grip virüsü gibi karşımıza çıkabilir. Nasıl insanlar her yıl grip virüsüne karşı aşı oluyorsa burada ABD’de de her yıl Covid-19’a karşı yeni aşılar yapılabilecek gibi görünüyor.

GEORGE FLOYD DAVASINDA SONA GELİNDİ

George Floyd’un davası iki haftadır devam ediyor. Polis memuru sanık Derek Chauvin’in mahkemeye ifade vermeyeceği açıklandı. Bu tarz bir ifade vermiş olsaydı çapraz sorguya tutulacaktı. Bir anlamda jüri üyeleri de Derek Chauvin’in ne düşündüğünü anlama fırsatı bulacaktır. Savunma stratejisi kapsamında bu ifadenin mahkeme önünde verilmemesi kararlaştırıldı. Hâlâ Floyd’un tıbbi sebepler nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor, savunma ekibi. Pazartesi her iki taraf da son açıklamayı yapacak, önümüzdeki hafta jürinin kararını açıkladığını görebileceğiz. Floyd’un davasının sonucu siyahların hareketine de ciddi yön verecek. Derek Chauvin’in suçlu bulunmaması halinde ABD genelinde ciddi olaylar yaşanabilir.”