Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın “ABD geri döndü” mesajından sonra dünyanın birçok bölgesinde gerilimlerin yeniden tırmanışa geçtiğine dikkat çeken Özçelik, “En son Suriye’de İran milislerini vurdu. ABD’nin bu saldırısına yanıt Yemen’den geldi. Yemen’deki İran destekli Husiler, Suudi Arabistan’ın petrol tesislerine ve askeri üstlerine geniş kapsamlı saldırı gerçekleştirdi. Suudi Arabistan Enerji Bakanlığı, petrol sevkiyatı açısından dünyanın en büyük limanlarından Ras Tanura Limanı ve Saudi Aramco tesislerine saldırılar düzenlendiğini doğruladı.

ABD’nin gerilim yarattığı bölgeler bununla sınırlı değil. Şimdi de Ukrayna’yı yeniden Rusya’ya karşı kışkırtıyor. Ukrayna’dan kopan Kırım’ın yeniden Ukrayna’ya bağlanması için askeri hazırlık yapıldığına ilişkin haberler geliyor. Rusya bu konuda Ukrayna’yı uyardı ve ‘Tepkimiz çok sert olur’ dedi. Ukrayna’nın böyle bir hamleyi tek başına yapması elbette mümkün değil, ABD teşvik ediyor. ABD burada bir taşla birkaç kuş vurma planı yapıyor. Hem Rusya’yı yeni bir sorunla karşı karşıya bırakıyor, hem de Ukrayna üzerinden Avrupa ile Rusya arasında kriz çıkarmayı hedefliyor. Avrupa ise bu konuda son derece dikkatli davranıyor ve ABD’nin bu tuzaklarına da pek fazla gelmiyor” dedi.

ABD, B-52 BOMBARDIMAN UÇAKLARINI ORTA DOĞU’YA YÖNLENDİRDİ

Başkan Joe Biden’ın talimatıyla ABD Silahlı Kuvvetlerine ait, B-52 tipi iki stratejik bombardıman uçağının Orta Doğu’ya yönlendirildiğini söyleyen Özçelik, “ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Amerika’nın kendini savunmak için ne gerekiyorsa yapacağını belirterek, ‘Eğer yapmamız gerekenin vurmak olacağını düşünürsek kendi seçeceğimiz zaman ve yerde bunu yapacağız. Askerlerimizi koruma hakkımız kullanıyoruz.’ ifadelerini kulandı. Biden ‘ABD geri döndü’ derken ne denmek istediği anlaşılmaya başlandı. Ancak uzmanlar ABD’nin yapacağı bir hatanın ABD’nin çöküşünü hızlandıracağı görüşünde.” diye konuştu.

İRAN’DAN PETROL HAMLESİ

İran’ın Asya ülkeleriyle yeniden petrol anlaşması yapmak için görüşmelerini artırdığını belirten Özçelik, “İran, Asya’da Hindistan, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerle yeniden petrol anlaşması için yapmış olduğu görüşmeler dikkat çekiyor. Bu ülkeler Asya’nın en büyük ekonomileri ve büyük petrol tüketicisi. Çin ise İran’dan petrol alımlarını hiç hız kesmemişti. Üstelik bu yılın ilk iki ayında petrol miktarını önemli ölçüde artırdığı bilgileri geliyor. İran’ın yeniden devreye girmesi petrol fiyatlarını nasıl etkileyecek? Merak edilen konulardan birisi de burası.” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN VE PUTİN AKKUYU’DAKİ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILACAK

Gazeteci Özçelik Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde bugün düzenlenecek olan temel atma töreni için de şunları söyledi:

“Temel atma törenine Rusya Devlet Başkanı Putin video konferans yöntemiyle katılacak. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’da yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Akkuyu Nükleer Santrali’nin üçüncü reaktörünün temeli atma törenine video konferans yöntemiyle katılacağını doğruladı.

Bu arada Türkiye ile Rusya arasında bir görüşme daha var. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Katar’ın başkenti Doha’da bir araya gelecekler.”