CGTN

Biden yönetimi idaresindeki Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kiev’in NATO’ya üyeliği fikrinde ısrar ederek, Ukrayna ile Rusya arasında “ara buluculuk” yapmaya son vermedi. Washington’ın ısrarlı “iyi niyet” girişimleri sayesinde Ukrayna-Rusya sınırından son haftalarda gerginlik had safhada.

Moskova’nın “işgalinden” korkan Washington şimdi Beijing’e döndü. ABD Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Yardımcısı Victoria Nuland geçen hafta “Beijing’i Moskova üzerindeki etkisini diplomasi çağrısı yapmak için kullanmaya çağırıyoruz, çünkü eğer Ukrayna’da bir çatışma olursa, bu Çin için de iyi olmayacaktır.” dedi.

Ukrayna’daki bir çatışmanın kimse için iyi olmadığı doğru. ABD sonunda sınırdı askeri birlikler yığılmasına neden olacak bir panik yaratmadan önce anlamalıydı. Biden yönetimi göreve geldiğinden beri Ukrayna’nın NATO’ya girmesine destek vereceğini söylüyor. Washington, Eylül 2021’den bu yana Ukrayna’ya 60 milyar dolara kadar askeri yardım vaadinde bulundu. Ardından Aralık’ta Biden’ın ekibi Ukrayna için 200 milyon dolarlık bir askeri yardım paketi daha hazırladı. Bu arada NATO müttefikleri ABD’nin baskısı altında Karadeniz’deki askeri varlıklarını artırıyor.

Rusya’nın Ukrayna ile bir savaş istemediğini açıklığa kavuşturmasına rağmen, Batı medyası Moskova’nın komşusunu gelecek ay “işgal edeceğinin” çığırtkanlığını yapıyor. Sonuç olarak, ABD 8 bin 500 askeri alarma geçirdi ve NATO doğu Avrupa’daki savaş uçağı ve gemi sayısını artırdı.

BÖLGEDE GERÇEK SALDIRGANLIĞI KİM KIŞKIRTIYOR?

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy bile Batı’ya panik yaratmamasını söyledi. Zelenskiy, geçen hafta cuma günü düzenlediği basın toplantısında “Sokaklarda tanklar yok. Ama medya, öyle bir şey olmasa bile, bir savaş içinde olduğumuz, sokaklarda silah olduğu izlenimini veriyor… Durum bu değil. Bu paniğe gerek yok.” dedi. Ukrayna’da yangını çıkaran, Washington. Şimdi de tarafsız bir arabulucu rolü yapıyor ve Beijing’i yangını söndürmeye yardıma çağırmakta ahlaki üstünlük taslıyor. ABD bir yandan bencil jeopolitik ihtirasları için Ukrayna’da gerginlikleri kışkırtıyor, öte yandan da Çin’in Rusya’yı taviz vermeye “çağırmasını” arzu ediyor.

Çin bütün tarafları sakin olmaya ve gerginlikleri tırmandırmaktan kaçınmaya çağırarak bölgede barış ve dayanışmayı destekleme konusunda yapıcı bir rol oynuyor. Çin krizin ele alınmasına katkıda bulunmaya hazır. Ama Biden yönetimi Çin’i Washington’ın pisliğini temizlemekte bir yem olarak kullanma girişiminde bulunur ve Amerika’nın jeopolitik ihtirasları için bir “ara bulucu” olarak manipüle etmeye çalışırsa saflık etmiş olur.

Washington’ın NATO’nun genişlemesini durmadan desteklemesi Ukrayna krizinin ana nedendir. ABD, Ukrayna dışında, bütün yeryüzünde bencil çıkarları için kargaşayı kışkırtıyor, Kore Yarımadası, Afganistan, İran, Suriye, vb… bölgesel gerginlikleri kışkırtıp, ardından krizi insani amaçlar için çözmeye çalışan ahlaki bir ara bulucuymuş gibi davranmak ve sonunda sorumluluğu diğer ülkelere yıkmak ve kendisi jeopolitik faydalar elde ederken erdemli bir devletmiş gibi bir imaj çizmek ABD’nin eski taktiğidir. Biden yönetimi Ukrayna konusunda bir taşla birkaç kuş vurmaya çalışıyor.

WASHINGTON KAMUOYUNUN DİKKATİNİ BAŞKA YÖNE ÇEKMEK İSTİYOR

İlk olarak, kriz Batının Rusya’yı yalnızlaştırmasını derinleştirmek için etkili bir karta dönüştü. İkincisi, sorun NATO ile Moskova arasında ayrılığı daha da artırmak ve böylece NATO’nun ABD’ye askeri bağımlılığını yoğunlaştırmak için manipüle edilebilir. Üçüncüsü, Biden yönetimi Kiev’i kamuoyunun dikkatini ülke içi sorunlardan başka yöne çekmek ve ara seçimler için daha fazla oy toplamak için kullanıyor.

Eğer gerçekten bir savaş çıkarsa Rusya’nın zarar göreceği kesin. Bu ABD’nin görmekten hoşlanacağı şey. Eğer büyük ölçekli çatışmalar olmazsa, ABD yine de barışın koruyucusu imajı çizebilir ve bölgedeki etkisini artırabilir. Bütün bunlardan sonra, gerginlikleri “kışkırtan” Rusya ve Çin ise krizi ele alma konusunda “ilgisiz” davranan olacaktır. Çin bir ara bulucu olarak hareket etmekten memnun olur. Ancak önce Washington’ın gerginlikleri artırmaya son vermesi ve Çin’i bencil Amerikan amaçları için bir ön şart olarak manipüle etmeye son vermesi zorunludur.