Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplandığını hatırlatan Özçelik, “Görüşmeler devam edecek. Eskiden bu görüşmeler bir ay sürerdi. Şimdi taraflar en geç iki haftada bitirelim diyorlar. 10 milyon çalışanı kapsayacak. Aileler ile birlikte düşünürsek 50 milyona yakın insanı kapsıyor. Bu büyüklüğü gördüğümüz zaman bu görüşmelerin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’ndan (HAK-İŞ) oluşan 3 işçi konfederasyonu asgari ücret konusunda ortak açıklama yapıp bazı uyarılarda bulundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan’da grup toplantısında bugüne kadar yapılan zamların çok üstünde bir zam yapılacağını söyledi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’de ‘Enflasyonun karşısında emeği koruyacağız. İş verimliğini artıran bir rakamda buluşacağımızı düşünüyorum.’ dedi. Toplantı eskisi gibi çok gergin değil. Daha önce çok gergin başlardı. Daha ılımlı bir seviyede seyrediyor. Bütün taraflar sorumlu davranıyor diyebiliriz.” dedi.

MERKEZ BANKASI’NDAN DÖVİZE DOĞRUDAN MÜDAHALE

Merkez Bankası’nın dövize doğrudan müdahalesine değinen Özçelik, “Döviz kurları bir anlamda tutulamıyor. Yükseliş sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan özelikle faizle ilgili ısrarını sürdürdü. Bu da döviz kurlarının biraz artmasına yol açtı. Arkasından dövize müdahale geldi. Neden bu kadar yükseliyor konusunda net bir fikir yok. Uluslararası finans kuruluşlarının takip ettiği Financial Times gazetesinde ‘Sorun Türk ekonomisinde değil Erdoğan’da’ diye makale yayınlandı. Şimdi işin içinden nasıl çıkılacak? Asıl sorun burada.  Merkez Bankası en son 2014 yılında doğrudan müdahale etmiş ve 3,5 milyar dolar satış gerçekleştirmişti. Şu anda rakam pek o civarda gözükmüyor. 500 milyon doların altında bir müdahale olduğu konuşuluyor.” diye konuştu.

ABD, AVRUPA’YI ÇOK CİDDİ BİR ŞEKİLDE KIŞKIRTIYOR

Gazeteci İsmet Özçelik doğu Avrupa’da yaşanan gerginliklerdeki son gelişimler içinde şunları söyledi:

“Rusya ile bazı Avrupa ülkeleri arasında gerilim yaşanıyor. Belarus-Polonya sınırında sığınmacı sorunu vardı. Bu çok tırmandırıldı. Birkaç bin kişiden söz ediyoruz. Türkiye’deki gibi 4 milyona yakın sığınmacı Avrupa’nın kapılarına dayansa ne yapacaklardı merak ediyorum. Gördüğüm kadarıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Avrupa’yı çok ciddi bir şekilde kışkırtıyor. Gerilimi yükseltip, Avrupa’yı Rusya ve Çin karşısında yanına çekmeye çalıyor. Washington ve Moskova’dan gelen açıklamalar var. ABD, ‘Rusya Ukrayna’yı işgal edecek’ diye Avrupa’yı bir anlamda tahrik ediyor. Rusya ise tam tersini söylüyor. NATO’nun çeşitli bahanelerle sınırına yığınak yaptığını söylüyor. Bölgede tam anlamıyla bir psikolojik savaş yürütülüyor. Bu savaş sıcak bir çatışmaya dönüşür mü bilemiyoruz ancak bu psikolojik savaşın başını ABD’nin çektiği çok net.”

“TÜRKİYE’NİN ETRAFINDA BİRTAKIM GÜÇLER ATEŞ DANSI YAPIYOR”

İran ile İsrail arasındaki gerilime de değinen Özçelik, “Bu gerilim uzunca bir süredir devam ediyor. Özellikle ABD ve Rusya arasında Viyana’da nükleer anlaşmaya dönülmesi konusundaki görüşmelerle beraber İsrail, İran’ın nükleer tesislerini vurmadan söz etmeye başladı. İran’da buna kaşı çok net bir tavır alıyor. İsrail’i haritandan silmekle tehdit ediyor. Bu tartışmalar devam ederken Mossad eski Başkanı Tamir Pardo, İsrail’e bir uyarı yaptı. Eğer İran’ı vuracaksanız vurduğunuz anda İran’ın bütün sitemini tamamen çökertmeden, nükleer tesislerini bir anda yok edemeyecekseniz, bu kapasitede sahip değilseniz saldırmandan kaçının, İran’dan çok sert bir karşılık gelebilir’ dedi. Bu uyarı bölgemiz açısından son derece kritik. Dikkat edilirse bütün bu olaylar bir yerden gelip Türkiye’ye dayanıyor. Sanki Türkiye’nin etrafında birtakım güçler ateş dansı yapıyorlar. Böyle bir durumla karşı karşıyayız.” ifadelerini kullandı.