CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Singapur’da Savunma Bakanı Ng Eng Hen ile bir araya geldi. Her iki savunma bakanı de savunma ilişkileri yeniden teyit ederek siber savunma ve stratejik iletişim gibi alanlarda daha fazla iş birliği mesajı verdi.

Singapur Savunma Bakanlığı Covid-19 pandemisine rağmen ABD ile askeri iş birliğinin güçlü olmaya devam etmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Ayrıca jeopolitik gelişmeler ve bölgesel güvenlik meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunan iki bakan, ABD’nin bölgede devam eden angajmanının önemi üzerinde anlaştığının altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin üst düzey bir üyesi tarafından Güneydoğu Asya’ya ilk ziyaretinin bir parçası olarak bölge ziyaretine başlayan Austin Singapur ardından Vietnam ve Filipinler’i ziyaret edecek.

GUAM ADASI İÇİN TEŞEKKÜR

Toplantı ardından ABD Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Tesislerin Kullanımına İlişkin 1990 Mutabakat Zaptı’nı (MOU) yenileyen 2019 Değişiklik Protokolü’nün yenilenmesiyle Guam’daki Singapur Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Savaş Uçağı Eğitim Müfrezesinin kurulmasına ilişkin Mutabakat Muhtırası imzalanmıştır, Singapur’un ABD askeri uçak ve gemilerine sağladığı lojistik desteğin yanı sıra ABD Littoral Savaş Gemileri ve P-8 Poseidon uçaklarının düzenli rotasyonel konuşlandırılmasını kolaylaştırdığı için teşekkür edildi.” ifadelerine yer verildi.

GÜNEY ÇİN DENİZİ VURGUSU

AFP Haber Ajansı’na göre ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Güney Çin Denizi sorununu “uluslararası hukuka göre asılsız bir iddia” olarak reddetti. Austin, “Çıkarlarımız tehdit edilirse ABD geri adım atmayacak, ancak Çin ile bir çatışma istemiyoruz.” dedi.

Uzmanlar Austin’in bölge ziyaretinin ABD’nin Güney Çin Denizi’nde istikrarsızlığı derinleştirecek bir eylem olarak yorumluyor. ABD’nin Güney Çin Denizi’nde yeni bir gerginlik ortamı yaratarak, Çin’e karşı güç kazanma girişimi olarak değerlendiriliyor.