CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) donanmasına ait USS Carl Vinson Uçak Gemisi’nin Güney Çin Denizi’ne girmesinden bir gün sonra kaza yaşadığı açıklandı. Donanmadan yapılan açıklamada F-35C model savaş uçağının günü uçuş operasyonları sırasında iniş kazası geçirdiği ve kırım raporlarına işlendiği kaydedildi.

Açıklamada, pilotun uçaktan güvenli bir şekilde atladığı ve durumunun iyi olduğu belirtilirken, üç denizcinin, Filipinler’deki tedavisinin sürdüğü söylendi.

USS Carl Vinson ve USS Abraham Lincoln uçak gemileri pazar günü Güney Çin Denizi’nde operasyonel faaliyetlerine başlamıştı. Cumartesi günü iki uçak gemisinin Filipin Denizi’nde ABD-Japonya ortak tatbikatını tamamladığı açıklanmıştı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) Deniz Araştırmaları Akademisi’nde kıdemli bir araştırma görevlisi olan Zhang Junshe, Global Times’a verdiği demeçte, F-35C kazası ABD ordusunun gövde gösteri esnasında gerçekleştiğini ve utanılacak bir durum yarattığına değindi.

KAZALAR ARTIYOR

ABD savaş uçakları ve savaş gemileri, “Seawolf” sınıfı nükleer enerjili saldırı denizaltısı USS Connecticut’ın birkaç ay önce Güney Çin Denizi’ndeki çarpışması da dâhil olmak üzere Batı Pasifik’te sık sık kazalara maruz kalıyor.  Zhang, bu kazaların ABD askeri personelini yüksek stres altına soktuğunu ve fiziksel olarak yorduğunu söylerken, “Bu durumda kazalar kaçınılmaz olacaktır.” dedi.

Zhang, ABD ordusunun sorun yaratıp  diğer ülkelerin egemenliğini ve güvenliğini ihlal etmeyi bırakması gerektiğini, aksi takdirde daha fazla kazanın olacağı konusunda uyarılarda bulundu.

Çinli askeri uzman Wei Dongxu ise, kazanın F-35C’nin muhtemelen güvenilir bir operasyonel duruma ulaşılmadığını gösterdiğini söyledi. Wei, pilotun yeni uçağa hâlâ aşina olmayabileceğini veya uçağın kendisinde de bazı teknik sorunlar olduğunu dile getirdi.

CNN Haber Ajansı, kazanın “yüzeysel” olduğunu ve savaş gemisi ile uçakların normal operasyonlarına devam ettiğini, ancak F-35C’nin kurtarılmasının devam edildiğini bildirdi.