Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ile Rusya arasında zaman zaman farklı görüşlerin ortaya çıktığını belirten İsmet Özçelik, “İki ülkenin yetkilileri bir araya geliyor ve sorunları bir şekilde aşıyorlar. Son dönemlerde yine Suriye’de, Libya’da ve Kafkaslarda tartışılan konular var. Bir ayarlamaya ihtiyaç duyulduğu konusunda görüşler dile getiriliyor. Daha önce olduğu gibi bir araya gelip sorunların aşılması gündemde. Tam bunlar konuşulurken Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek üzere 30 Haziran’da Antalya’yı ziyaret edeceği duyuruldu. Açıklamada, ‘Antalya’daki görüşme sırasında ikili ve uluslararası gündemde yer alan çok çeşitli konulara değinilmesi planlanıyor. Güney Kafkasya’daki durum, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Afganistan’daki durum, Ukrayna, Orta Asya, Doğu Akdeniz ve Karadeniz bölgelerindeki durum ele alınacak.’ ifadelerine yer verildi. Türk Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da görüşme doğrulandı.” dedi.

ABD’NİN IRAK-SURİYE SINIRINDAKİ SALDIRILARI

ABD’nin Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi kuvvetlerine saldırı gerçekleştiğini hatırlatan Özçelik, “Saldırıda Haşdi Şabi askerlerinden bazıları yaşamını yitirtirdi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Haşdi Şabi’nin güneyde Suriye-Irak hattını kesmesinden rahatsız. Oysaki buraları Suriye’de PKK için kullanıyordu. Haşdi Şabi bunu önlemeye gayret ediyordu. Bununla ilgili daha öncede gelişmeler yaşanmıştı. Irak hükümeti, ABD’nin bu saldırısına sert tepki verdi. Irak’ın egemenliğini ihlal ettiğini ve bunu reddettiklerini açıkladı. Haşdi Şabi, Irak Ordusu’nda resmi bir konumda ve Irak’ın resmi gücü sayılıyor. Irak Başbakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı Mustafa Kazımi’de buna tepki gösterdi. Askeri Sözcüsü Yahya Resul aracılığıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, ‘Irak-Suriye sınırına düzenlenen ABD saldırısını kınıyor ve reddediyoruz. Bu saldırı, tüm uluslararası anlaşmalara göre, Irak’ın egemenliğine ve milli güvenliğine yönelik bariz, kabul edilemez bir ihlaldir.’ ifadelerine yer verdi. Açıklamada bu tür saldırıların olmaması için gerekenlerin yapılacağı da bildirildi. Saldırıya ilişkin ABD’den de bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Irak-Suriye sınırındaki Haşdi Şabi kuvvetlerine yönelik hava saldırısının amacının bölgedeki gerginliği sınırlandırmak olduğunu bildirdi. Psaki, ‘Biden dünkü saldırı kararını, bize yurt dışındaki personelimizi savunma hakkı veren anayasanın 2. maddesi uyarınca almıştır. Hedef alınan yerler, İran destekli milislerin silah deposu ve insansız hava aracı saldırıları merkezi olarak kullanıyordu.’ iddiasında bulundu. Bu olay gerçekten ciddi bir olay. Hem Irak’ı hem de Suriye’yi ilgilendiriyor. ABD o bölgeyi tamamen kendi kontrolü altına almak istiyor.” diye konuştu.

“SURİYE’NİN DOĞUSU ISINIYOR”

Gazeteci İsmet Özçelik, Suriye’nin doğusunun da ısındığına dikkat çekerek şunları söyledi:

Belki de ABD’nin Haşdi Şabi’ye yönelik saldırısı da Suriye’nin doğusundaki ısınma ile bağlantılı bir olay. Çünkü Suriye’nin doğusunda hem PKK-PYD’nin kontrol ettiği bölgeleri geri almak hem de ABD’yi bölgeden uzaklaştırmak için uzunca süredir bir çalışma var. Bölgeden konuştuğumuz kaynaklar ABD’ye bölgede saldırıların artacağı görüşündeler. Hatta buna ‘partizan savaşı’ diye adlandırılan mücadeleler yaşanacağı bilgisi ekleniyor. Buna örnek de Irak’ta ABD’ye yapılan saldırıları ve tacizleri gösteriyorlar. Bu tip saldırıların Suriye’de de yapılabileceğini söylüyorlar. Kısa süre önce Suriye kontrolündeki Deyrizor’un Meyadin ilçesinden ABD ve YPG-PKK’nın varlığını sürdürdüğü Suriye’nin en büyük petrol sahası Ömer’e, grad füzeleriyle saldırı gerçekleştirilmişti. Öte yandan aşiretler de ABD’lilerle, PKK-PYD’lilerle sık sık çatışıyor. Önümüzdeki günlerde bunların daha da artması bekleniyor.”