CGTN / Hamzah Rifaat Hussain

Fransa’nın ve Yeni Zelanda gibi beklenmeyen ülkelerin öfkesini kazanan tartışmalı Müttefikler İttifakı’nı oluşturduktan hemen sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Donanması, USS Wyoming’den nükleer Trident D5LE’yi içeren iki füze testi başlattı.

Balistik füze denizaltısı, Florida’daki Canaveral Burnu açıklarında “DASO 31” adı verilen bir silkeleme operasyonunun parçası olan testleri tamamladı. Fırlatma, 184 füze test uçuşunun nasıl başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda, Çin’e yönelik stratejik bir duruşla nükleer füzeleri test etme kararı, nükleer silahların yayılmasını önleme hükmüne bir hakarettir.

Nedeni gayet açık. Daha fazla incelenirse planlanan DASO tatbikatı, yalnızca balistik nükleer füze denizaltılarının sağlığını ve dayanıklılığını ölçmek amacıyla gerçekleştirilecektir. Avustralya, Birleşik Krallık ve ABD’nin (AUKUS) kışkırtıcı ittifakı tarafından tamamlanan operasyonların içerdiği nükleer boyutlar, bu tür Amerikan deneylerinin dünya çapında barış ve istikrarı güçlendirip güçlendirmeyeceğine dair başka sorular ortaya koyuyor.

ABD DÜNYADAKİ EN FAZLA NÜKLEER SİLAHA SAHİP OLAN ÜLKE

Stratejik caydırıcılığın ve nükleer silahların konuşlandırılmasının güç dengelerine meydan okuduğuna dair küresel bir anlayışın dünya barışı için kritik olduğu yadsınamaz. Yine de ABD Donanması’nın Stratejik Sistemler Programı Direktörü General Johnny R. Wolff, önümüzdeki 63 yıl boyunca Amerika’nın denizdeki stratejik caydırıcılığını artıracak yeni nesil bir Trident silah sistemi geliştirme planlarının olduğunu iddia etti. Soru, ABD’nin bu kadar kapsamlı bir caydırıcılıkla bertaraf etmeye çalıştığı tehditle ilgili. Cevap ise sorunlu AUKUS ittifakının daha henüz imzalandığı göz önüne alındığında kritik olan testlerin sınırlandırılmasında yatıyor. ABD Donanması, bu testlerin gelişen küresel olaylara bir yanıt olduğunu reddetse de gerçek şu ki, 14 Amerikan Ohio sınıfı denizaltıdan oluşan filo, sekiz nükleer savaş başlığına sahip 24 Trident füzesi taşımaya devam ediyor.

Washington’ın siyasi karar alma gücü de tartışmalı uygulamalardan ayrı tutulamaz. Bu, Stanford Üniversitesinde ünlü akademisyen ve siyaset bilimi profesörü Scott Sagan tarafından kabul edilen bir ilkedir. Kendisi, Kenneth Waltz’ın devletlerin dış tehditlere karşı ulusal güvenliği artırmak için nükleer silahlar geliştirdiğine dair oluşturduğu argümanını defalarca tekrarlamıştır. Sagan, Soğuk Savaş’ın ne Sovyetler Birliği’nin ne de ABD’nin nükleer silahlar kullanmasıyla sonuçlanmadığını iddia etse de, bunun silahların kontrolü veya nükleer silahların yayılmasını önleme politikalarının teşvik edilmesi konusundaki ortak küresel çabaların devam etmesini engellememesi gerektiği konusunda uyarıyor.

Nükleer silahların yayılmasının önlenmesi konusunda, ABD sık sık nükleer silaha sahip devletleri konuşlanmanın tehlikeleri konusunda ders verdi. Kendi iç faaliyetlerinin bariz bir çelişki olmasına rağmen diğer devletleri kısıtlamaya çağırdı. Barışa yardımcı olmayan şiddetlenen retorik, Hint-Pasifik’te saldırgan duruşa katkıda bulunarak kısıtlama uygulayan sorumlu bir nükleer silah gücü olarak statüsünü sorguladı.

KÜRESEL GÜVENLİK TEHLİKESİ

1939’da Manhattan Projesi’nin bir parçası olarak nükleer parçalanmaya öncülük edip nükleer bombanın en eski biçimini geliştiren ilk ülke olduğu için tarihten dersler de almıyor. ABD dünyadaki en fazla nükleer silaha sahip olmasına rağmen, nükleer savaş başlıkları Biden yönetiminin stratejik hesaplamalarının büyük bir parçası olduğundan tartışmalı miras bozulmadan kalmaya devam ediyor.

2021’de, Çin’i göz önünde bulundurarak, Washington’ın nükleer boyutların sürekli pazarlanması, caydırıcılık istikrarını zayıflatacak ve dünya çapında silahsızlanmayı savunmanın tüm mantığının sorgulanmasına sebep olacaktır. Meşru güvenlik kaygıları nedeniyle nükleer silah programlarını geliştirmek için diğer devletleri sansürlemek, anında ikiyüzlülük haline gelip bir dizi farklı yoruma tabi olacaktır.

Bir örnek vermek gerekirse Müttefiklerin anlaşması; Avustralya’nın dolaylı olarak Çin ile mücadele etmeye yönelik agresif nükleer denizaltılar edinmesine izin veriyor ve buna ek olarak ve Hint-Pasifik’te saldırgan duruş teşkil ediyor. Gerçekte Washington, Cape Canaveral’daki Trident II’nin en son deneme lansmanının yanı sıra nükleer silahları yeniden gündeme getiren planlı tatbikatlarla, nükleer silahların yayılmasını önleme hükmünü sürekli olarak zayıflatıyor ve küresel güvenliği tehlikeye atıyor. Bu asla böyle olmamalıydı.