Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Dünyanın gündeminde Amerika Birleşik Devletleri’yle (ABD) Rusya arasındaki gerilimin olduğunu belirten İsmet Özçelik, bu gerilimin Türkiye’yi de yakından ilgilendirdiğini aktardı.

Biden’ın “katil Putin” ifadelerinin ardından Rusya’nın ABD Büyükelçisinin Moskova’ya geri çağırdığını ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Gerilim bitmedi. ABD, Rusya’ya misilleme olarak 10 diplomatı sınır dışı etme kararı aldı ve yeni yaptırım uygulamasına karar verdi.
Rusya da hemen misillemede bulundu, 10 ABD’li diplomatı sınır dışı etme kararı aldı. FBI direktörünün de içinde yer aldığı ABD’lilerin Rusya’ya girişini yasakladı. Devamının da geleceği konuşuluyor. ABD’li diplomatların ülke içinde dolaşmasını kısıtlamak da gündemde.

Lavrov, ABD’nin tavrını düşmanca olarak tanımladı. Şimdi gözler Biden ile Putin arasındaki görüşmede. Biden, üçüncü bir ülkede Putin ile görüşebileceklerini söyledi. Biden, daha önce ABD geri döndü demişti. Biden’ın birtakım sıkıntılar yaşadığı belirtiliyor. Bir konuşmasında Başkan Yardımcısı Harris’e ‘başkan’ dedi. Biden’ın son gafı ise çok konuşuluyor. Beyaz Saray’ın YouTube hesabında gündemi değerlendirirken Putin için ‘Başkan Klutin’ dedi ve herkesi gülümsetti.

“RUSYA VE ÇİN DAHA SIKI İŞ BİRLİĞİNE GİDİYOR”

ABD ile Rusya arasındaki gerilim, Avrupa’yı da tedirgin etti. Die Welt’te ABD ile Rusya arasındaki durum 1950 ve 60’lı yıllardaki duruma benzetildi. Hatta ondan da tehlikeli bir durum olduğu vurgusu yapıldı. ABD Başkanı Biden’ın 21. yüzyıldaki mücadelenin demokrasi ve otokrasi arasında olacağı açıklaması ve Rusya ile Çin’i hedef alan açıklamaları dikkat çekti.

Rusya ve Çin daha sıkı bir iş birliğine gidiyor. ABD’yi tam anlamıyla karşısına almış görünüyor. ABD ise Avrupa’yı yanına almak istiyor. Dergi, Rusya ve ABD’nin karşı karşıya gelmesini kimse istemiyor, dedi. Alman gazetesi Die Welt’te çıkan bu yazı Avrupa’nın genel konumu olarak değerlendirildi.

İRAN VE ABD ARASINDAKİ GÖRÜŞMELER

Viyana’da İran ve ABD’nin nükleer görüşmeleri var, İran hâlâ aynı noktada duruyor. ‘Çekilen ben değilim, ABD. ABD dönmek istiyorsa dönsün, İran’a yönelik tüm yaptırımları da kaldırsın.’ diyor. İranlı diplomatlar, ‘Biz zaten uğrayabileceğimiz zararların en kötüsüne uğradık, bu nedenle adım atması gereken ABD’dir.’ diyorlar. İran pazarı, Avrupa için son derece önemli. İran sorununun çözülmesi Avrupa’yı da rahatlatacak bir durum. Sorunun çözülmesini İran’dan çok Avrupa istemeye başladı.”