Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, iç ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için soykırım ifadesini kullandığını belirten İsmet Özçelik, Biden’ın Türkiye ile ilişkilerin düzeldiği iddialarını boşa çıkardığını bildirdi.

2021 yılında da Biden’ın benzer bir çıkış yaptığını hatırlatan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Bu yıl da 1915 olaylarını soykırım olarak niteledi. Hatta Biden, ‘24 Nisan 1915’te Osmanlı otoriteleri Ermeni entelektüelleri ve cemaat önderlerini tutukladı. Böylece 20. yüzyılın en kötü vahşetlerinden biri olan Ermeni soykırımı başladı.’ dedi.

Türkiye’nin çok sert tepkisine yol açtı. Dışişleri Bakanlığından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada 1915 konusunda uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların gerçekliğinin bulunmadığı söylendi.

DOĞU PERİNÇEK DAVASI ÖRNEĞİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) görülen bir dava vardı Perinçek-İsviçre davası. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İsviçre’ye gitmiş ve Ermeni soykırımı yoktur ifadesini kullanmıştı. Bu ifadeyi kullandığı için gözaltına alındı ve AİHM’ye gitti. AİHM, Doğu Perinçek’i haklı buldu, İsviçre itiraz etti. AİHM Büyük Daire de 1915 olayları soykırım değil kararı verdi. Bir olayın soykırım olabilmesi için uluslararası mahkemelerin karar vermesi gerekiyor.

FRANSA’DA MACRON KAZANDI

Macron, ‘Benim politikalarımı halk desteklemedi. Aşırı sağ iktidara gelmesin, diye bana oy verildi.’ diyor. Bu da bir gerçek. Avrupa Birliği (AB) yöneticileri seçimin sonuna kadar endişeliydi. AB üyesi üç ülkenin başbakanı makale yazıp Macron’a oy istedi. Bugüne kadar görülmüş bir şey değil. ABD seçimlere elinden geldiği kadar müdahale etti. Buna rağmen Macron’un oylarında düşüş, Le Pen’in oylarında artış var. Eğer Le Pen kazansaydı Kırım’ı tanıyacaktı, NATO’nun askeri kanadından çıkacaktı, Euro yerine Frank’a geri dönecekti. Yani AB biraz seçim sonuçlarından sonra rahatladı. Ancak Fransa’da artık giderek ortadan ikiye bölünme süreci yaşanıyor.

UKRAYNA’DAKİ GELİŞMELER

Ukrayna’da bazı gelişmeler hızlandı. Gördüğüm kadarıyla Rusya’nın Mariupol’ü düşürmesinden sonra gelişmeler oldu. Putin’in, ‘kuşatın ve sinek bile kaçmasın’ tabiri var. Şimdi bunun hesapları yapılıyor. Avrupa Konseyi başkanının Putin ile görüşmesi var. Putin’in, şartlarımızı kabul ederse Zelenskiy ile görüşürüm, dediği açıklandı. Putin’in şartları da belli, Ukrayna’nın NATO’ya katılmaması, Kırım’ın Rus toprağı olduğunu tanıması, Donetsk ve Luganks’ın tanınması. Ukrayna’da Rus kültürüne yönelik baskıların sona erdirilmesi, Ukrayna’nın tamamen silahsızlandırılması. Bu asıl mesele. Zelenskiy’den bu maddeleri kabul etmesi bekleniyor.

“AVRUPA RUS GAZI OLMADAN 6 AY DAYANIR”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa Dairesi Başkanı Alfred Kammer, ‘Avrupa, 6 ay dayanabilir, ondan sonra ciddi sıkıntılar başlar.’ diyor. Daha önce başka kuruluşların da açıklamaları var. Tedbirler alınması gerektiği söyleniyor. Tedbirlerinden birinin alternatif tedarik kaynağı aramak olduğu belirtiliyor. Bir dizi ülkenin bu arayışı başlattığını bildirdi. Gaz stokunun yapılabilmesi için tüketimin azaltılması gerektiği söyleniyor. Bu o kadar kolay bir iş değil.

ASYA’DAKİ GELİR ARTIŞI

New York Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Dünya Bankası eski ekonomisti Branko Milanovic, ‘Asya’da orta ve düşük gelir grubundaki insanlar gelirlerini üçe katlamış durumdalar.’ dedi.

Vurgu Asya, orta ve düşük gelir grubundaki insanların gelirini artırdığı tek yer, Asya. Milanovic bunu dile getiriyor ve ‘ABD ile Batı ülkelerinde varlıkları olanlar artık eskisi kadar güvende değiller. Orta vadede yuan dolara karşı önemli bir konuma gelebilir.’ diyor.”

İRAN’DAN ABD AÇIKLAMASI

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD dışındaki tüm tarafların Viyana’daki nükleer müzakereleri sonuçlandırmaya hazır olduğunu söyleyerek, “Beyaz Saray, aşırı taleplerini ve şüphelerini bir kenara bırakarak, gerçekçiliğe ve çözüme doğru bir adım atmalıdır.” dedi.

İran Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Abdullahiyan ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, Viyana’daki nükleer müzakereler sonucunda iyi bir anlaşma için hazır olduklarını kaydeden Abdullahiyan, “İran hükümetinin iyi, güçlü ve kalıcı bir anlaşmaya varma konusundaki iradesinde hiçbir şüphe yoktur.” diye konuştu.

“İran ile nükleer anlaşma görüşmeleri sürüyor.” açıklamasını yapan İsmet Özçelik, “İran artık bir anlamda görüşmelerde psikolojik üstünlüğü ele geçirmiş gibi. ABD’ye bizim taleplerimizi kabul et başka bir çıkış yok, demeye getiriyor. Petrol fiyatlarının aşır yükselmesi İran’ın özgüveninin oluşmasına yol açtı. İran, İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya ve Çin anlaşmayı sonuçlandırmaya hazır, diyor. Bakan, Beyaz Saray aşırı taleplerini bir kenara bırakmalıdır, dedi ki, bu önümüzdeki süreçte oldukça önemli.” değerlendirmesinde bulundu.