Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasında suların bir türlü durulmadığını belirten Özçelik, “Biden sonrası ikili ilişkileri düzeltmek için bazı girişimler oldu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu muhatapları ile görüşmeler yaptı. Bu görüşmeler yapılsa da iki ülkenin bölgesel ve uluslararası alandaki çıkarları pek ortak gözükmüyor. Görüşmelerde doğal olarak farklılaşıyor. Bunlardan ön önemlilerinden biri ABD’nin, PKK ve Suriye kolu YPG’ye verdiği destek. Yüz milyonlarca dolar para, binlerce tır silah. Bunlar öyle gizli saklı falan da değil. Bazıları için ABD Kongresi’nden kararlar çıkarılıyor. Bir kısmı ise başka yollardan sağlanıyor. Bu tartışma uzun zamandır devam ediyordu ve karşılıklı birbirlerine ağır ithamlarda bulunuyorlardı. Özellikle Türkiye, ABD’nin bu faaliyetlerinden son derece rahatsızdı. Bu ilişkileri kopma noktasına kadar getirdi.” dedi.

GARA HAREKÂTINA ABD’NİN BAKIŞI

Gazeteci İsmet Özçelik, Gara Harekâtının Türkiye-ABD ilişkilerine yansımalarını ise şöyle değerlendirdi:

“Biden döneminde ilişkiler tekrar normalleşir mi? diye beklenirken Gara Harekâtı ile Türkiye ve ABD yine karşı karşıya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde Türk esirlerinin kurşuna dizilerek öldürülmesi ile ilgili yayınladığı başsağlığı mesajında, ‘ABD, Türkiye vatandaşlarının Irak’ın Kürdistan bölgesinde öldürülmesinden üzüntü duyuyor. NATO müttefikimiz Türkiye’nin yanındayız ve son çatışmada yaşamını yitirenlerin ailelerine de taziyelerimizi iletiyoruz. Eğer, Türk sivillerin ölümünün, terör örgütü PKK tarafından gerçekleştirildiği haberleri doğrulanırsa, bunu olabilecek en güçlü şekilde kınıyoruz.’ ifadesini kullandı. ABD tarafından yapılan bu açıklama Türkiye’nin tepkisini çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin Rize kongresinde yaptığı konuşmada ABD’ye sert eleştirilerde yöneltti. Erdoğan ‘ABD’nin yaptığı bir açıklama var, evlere şenlik. Hani siz teröristlerin yanında durmuyordunuz, PKK’nın YPG’nin yanında değildiniz? Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız. Maalesef bunu başından itibaren hep gördük. Kuzey Irak’a binlerce tır, tank getirdiler ve bunları teröristlere teslim ettiler. Bizim güvenlik güçlerimizle savaştılar. Artık yağma yok. Eğer biz sizinle NATO’da berabersek bu birlikteliğimizi sürdüreceksek bize samimi davranacaksınız. Teröristlerin yanında yer almayacaksınız, eğer yer alacaksanız bizim yanımızda yer almayacaksınız.’ dedi. Erdoğan bununla da yetinmedi ve Biden’a seslendi ‘Sayın Biden, sen de bunları iyi tanı ama bunları tanırken FETÖ’yü de unutma.’ dedi ve PKK’nın sivil katliamlarından bahsetti. Bu arada ABD’nin Ankara büyükelçisi Dışişleri bakanlığına çağrıldı. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ‘ABD Büyükelçisi Satterfield bugün Bakanlığımıza çağrılarak ABD açıklamasına ilişkin tepkimiz en kuvvetli şekilde dile getirilmiştir.’ denildi. ABD’den daha sonra yapılan açıklamada belli ölçüde geri adımlar atıldı.”

ASTANA SÜRECİ TOPLANTILARI TEKRAR BAŞLADI

Astana süreci toplantısının Rusya’nın Soçi kentinde tekrar başladığını hatırlatan Özçelik, “Koranavirüs salgını nedeniyle yapılamayan Astana süreci toplantıları tekrar başladı. Türkiye Rusya ve İran’ın katılımıyla Rusya’nın Soçi kentinde başlayan toplantıda son gelişmelerin ele alındığı bildirildi. Toplantı ile ilgili bililer veren Rusya Devlet Başkanı Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, görüşmelere Türkiye, İran, Suriye hükümeti, Suriye muhalefetinden heyetlerin yanı sıra Birleşmiş Milletler’den (BM) bir heyetin de geldiğini kaydetti. BM heyetine BM Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen başkanlık ediyor. Lavrentyev Toplantıya ABD’de davet edildiğini ama katılmadığını bildirdi. Lavrentyev’in açıklamalarında dikkat çeken bir konu daha vardı. IŞİD konusu. Lavrentyev, son üç aydır IŞİD’in Suriye’de kalan hücrelerinin faaliyetlerinde bir hareketlenme gözlemlediklerini aktardı. Bu son derece önemli bir konu. Bir başka önemli bir konuda Idlib meselesi. Idlib’in önemli bir kısmı temizlendi. Şehir merkezinin de terör örgütlerinden temizlenmesi gündemde. Bu konu da ele alındı.” diye konuştu.

İRAN VE RUSYA’DAN HİNT OKYANUSU’NDA ORTAK TATBİKAT

Özçelik, Hint Okyanusu’nda İran ve Rusya’nın birlikte yaptığı ortak deniz tatbikatı için de, ‘”Daha önce İran Ordusu Koordinasyon Yardımcısı ve eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, İran ve Rusya’nın düzenleyeceği deniz tatbikatının, Hint Okyanusu’nun kuzeyinde güvenliğin sağlanmasını hedeflediğini duyurmuştu. İşte bu tatbikatın başladığı açıklandı. Bu tatbikatta Rusya ne kadar vardı?, konusu tartışılırken Rusya’nın Tahran Büyükelçiliği’nin Basın Ataşesi Maksim Suslov, Rusya ile İran ordularının bugün Hint Okyanusu’nun kuzeyinde ortak tatbikata başladığını resmen açıkladı. Bu da bölgedeki gelişmeler açısından yepyeni bir durum.” değerlendirmesinde bulundu.