Bir dönemdir Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bazı siyasetçiler, siyasi amaçları için yeni koronavirüsün kökeniyle ilgili araştırmaları manipüle etmeye ve Çin’e yönelik yeniden araştırma sağlamaya çalışıyor. Fakat kendi ülkelerindeki ilk vakalar ve biyolojik laboratuvarları konuşmaktan kaçınıyor. ABD temsilcisi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda bile Çin’i karalayıp Dünya Sağlık Örgütü’nün normal şekilde çalışma yürütmesini engellemeye çalıştığı iddiasında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian bugünkü olağan basın toplantısında konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Sözcü, “ABD, salgınla mücadeledeki başarısızlığını örtmek ve diğer ülkeleri karalamak hedeflerine ulaşmak için salgın durumunu ve virüs ismini karalıyor, virüsün kökeniyle ilgili araştırmaları alet olarak kullanıyor. Bu girişim, gerçeklere, bilime ve adalete aykırıdır” ifadelerini kullandı.

“WUHAN ASKERİ SPOR OYUNLARI’NA KATILAN ABD’Lİ ASKERLER HAKKINDA AÇIKLAMA YAPILDI”

Zhao Lijian, ABD’yi ilk vakalarla ilgili verileri açıklamaya, Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanları Fort Detrick üssündeki ve yurt dışındaki 200’den fazla biyolojik laboratuvarını araştırmaya, yine Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanları Kuzey Karolina Üniversitesi’nde araştırma yapmaya ve 2019 yılında Wuhan Askeri Spor Oyunları’na katılan ABD’li askerler arasındaki vakalarla ilgili verileri açıklamaya davet etti.

Zhao, ABD şeffaf ve sorumlu olmak istiyorsa söz konusu 4 çalışmayı yapması gerektiğini vurguladı.

ABD’NİN KÖTÜ SİCİLİ

2019 yılının Temmuz ayında Virginia eyaletinde nedeni bilinmeyen solunum sistemi hastalığı ortaya çıktı, Wisconsin eyaletinde e-sigara hastalığı patladı, Fort Detrick yakınındaki 2 bakımevinde de sebepsiz solunum sistemi hastalığı görüldü. 2 ay sonra Maryland’daki e-sigara hastalarının sayısı bir misli arttı. CDC başkanı geçen yıl yaptığı konuşmada, gripten öldüğü sanılan bazı ABD’lilerin öldükten sonra yapılan Covid-19 virüsü test sonucu pozitif çıktığını belirtti. Aynı yıl Fort Detrick üssündeki araştırma enstitüsünde ciddi güvenlik kazası yaşandıktan sonra kapatıldı, ardından ABD’de belirtileri Covid-19’a benzeyen büyük çaplı hastalık ortaya çıktı.

2019 yılının Ekim ayında Wuhan’da düzenlenen askeri spor oyunlarına ABD 300’den fazla asker gönderdi. Bu kişilerde Covid-19 belirtileri görüldü mü? Hastalanan ABD’li askerler neden hastalandı? Bu hasta vakalarının bilgileri bir an önce açıklanmalı.

Sözcü Zhao Lijian, Kuzey Karolina Üniversitesi’ndeki Ralph S. Baric ekibinin koronavirüs araştırma alanında yetkin bir ekip olduğunu hatırlatarak, bu ekip ve laboratuvarlarında araştırma yapılması sonucu koronavirüs araştırmasının yeni koronavirüsü yaratıp yaratmadığının belli olacağını dile getirdi.