Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ileri sürdüğü, yeni koronavirüsün (Covid-19) Wuhan’daki laboratuvardan sızdığı iddiasının yalan olduğunu belirterek, Washington’un daha önce benzer şekilde Irak’ı da hedef aldığını hatırlattı.

Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Wuhan Viroloji Enstitüsü uzmanı kısa süre önce yaptığı açıklamada, virüsün Wuhan’daki laboratuvardan sızdırıldığı ve enstitüdeki 3 çalışanın enfekte olduğu iddialarını yalanlamıştı.

Günlük basın toplantısında ABD’nin iddiasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Sözcü Wang, “Son günlerde, ABD’deki bazı politikacılar Covid-19’un Wuhan Viroloji Enstitüsü’nden sızdırıldığını iddia ediyor ve ABD basınında da iddiayı destekleyen haberler yayımlandı. 20 yıl önce ABD, Irak Savaşı’na hazırlanırken Irak’ın kitle imha silahlarına sahip olduğu iddiasını ortaya atmıştı. Bu iki olay ne kadar da benzer!” ifadelerini kullandı.

Wang, Washington’un virüsün kaynağını araştırmak için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarını ülkedeki Fort Detrick Üssü’nde incelemeye davet etmesi gerektiğini dile getirdi.