Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Joe Biden’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başkanlık koltuğuna oturmasından sonra dünyanın hemen hemen her yerinde sıcak gelişmelerin yaşandığına dikkat çeken Özçelik, “bu ülkelerden biride Suriye ve Fırat’ın doğusundaki bölge. Burada İran destekli gruplar vuruldu. Pentagon’dan yapılan açıklamada, bu saldırı ile ilgili olarak 15 Şubat’ta Irak’taki ABD üslerine yapılan saldırılar gerekçe gösterildi. Pentagon sözcüsü saldırı ile ilgili olarak ‘Başkan Joe Biden’ın talimatıyla, ABD askeri güçleri Suriye’nin doğusunda İran destekli militan grupların kullandığı altyapıya hava saldırıları düzenledi.’ dedi. Biden ise, saldırının İran’a mesaj niteliğinde olduğunu kaydederek, ‘Onlara cezasız kalacak şekilde hareket edemezsiniz, dikkatli olun mesajı verdik.’ ifadelerini kullandı. Ancak Suriye ve yerel kaynaklardan edindiğimiz bilgiler ABD saldırısının gerekçesinin farklı olduğunu gösteriyor. Suriye yönetimi Fırat’ın doğusunda otoritesini sağlamak için hazırlık yapıyor. Ancak bölgede ABD’nin fiili bir durumu var. Özellikle petrol kuyularının olduğu bölgeyi işgal etmiş durumdalar. Gelişmelerden haberdar olan ABD’nin uyarı saldırısı gerçekleştirdiği ve ‘bölgede kara gücüm’ dediği PKK-PYD’yi korumada kararlı olduğu mesajı verdiği belirtiliyor. Bu arada IŞİD yeniden sahneye çıkarılıyor. Suriye resmi haber ajansı SANA, Amerikalıları 10 IŞİD militanını iki helikopterlerle Dehlizor’a taşındığını iddia etti. Ocak ayında da ABD askerlerinin 70 IŞİD militanını cezaevinden alıp kendi üstlerine naklettiği basına yansımıştı. Yani önümüzdeki günlerde Fırat’ın doğusu hareketlenecek ve burada ABD bir yandan PKK-PYD’yi kullanırken bir yandan da IŞİD’i yeniden sahneye sürecek. Geçmişte IŞİD bahanesiyle PKK’nın o bölgelere iyice yerleşmesini sağlamıştı. Şimdi de yeni planlar içerisinde olduğu net bir şekilde görülüyor.” dedi.

POMPEO’NUN RAHATSIZ OLDUĞU KONU

Gazeteci Özçelik, İran ile ABD arasındaki yaşanan son gelişmeleri de değerlendirerek şunları söyledi:

“ABD ile İran arasındaki nükleer anlaşma ile ilgili gelişmeler Trump döneminin Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu çok rahatsız etmişe benziyor. Eski ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Joe Biden yönetiminin İran’la nükleer anlaşmaya dönme çabasını, ‘Biden yönetimi yeniden İran’ı memnun etme yoluna girmiş gözüküyor. Bu, ABD için de bölge için de bir felaket olacaktır.’ dedi. Pompeo, Biden yönetiminin yeniden nükleer anlaşmaya dönme arzusunun çok yanlış olduğunu savundu. İran’a yaptırım uygulamaları durumunda savaş çıkabileceği yönünde kendilerine uyarılar yapıldığını anlatan Pompeo, ‘Biz İran’a yaptırımlar uyguladık ve savaş olmadı.’ diye özetledi. Yani İran’a karşı sert tutumun devam etmesi halinde hiçbir şey olmayacağı mesajını verdi. Ancak ABD’de bu tartışmanın uzun süreceği gözüküyor.”

ABD’NİN DERDİ KAFKASLARDA KARGAŞA

Ermenistan’da yaşanan gelişmeleri de yorumlayan İsmet Özçelik, “Ermenistan geçen hafta çok sıcaktı ama biraz sakinlemiş gözüküyor. Şu anda Ermenistan’da ikili bir iktidar söz konusu. Bir yandan başbakan Paşinyan ve polis gücü diğer yandan da Cumhurbaşkanı Sarkisyan ve genelkurmay başkanı ile üst düzey komutanlar. Gelişmelerde Rusya’nın tavrının belirgin olduğu aktarılıyor. Putin’in rovanşizmin çok tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısı bir anlamda kritik bir hamle oldu ve Ermenistan’daki tansiyonu düşüren bir rol oynadı. Bölge ülkelerine göre de Paşinyan daha makul geliyor. Çünkü muhalefet yönetime gelirse bölge yeniden karışacak. 10 Kasım’daki ateşkes anlaşması sonrası saflarda biraz karışmış vaziyette. ABD geçmişte Paşinyan’a destek vermişti ama şu anda muhalefetin arkasına geçmiş durumda. Çünkü ABD’nin derdi Kafkaslarda kargaşa. Öte yandan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’den yeni bir hamle geldi ve Ermenistan’a bir barış anlaşması teklifinde bulundu. Bu da Ermenistan halkına istikrar mesajı oldu. Yani bir anlamda Paşinyan lehine bir durum yarattı.” diye konuştu.