Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki gelişmeleri ABD yönetiminin yakından takip ettiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, çatışmaların 9. gününde sıcak gelişmelerin yaşandığını kaydetti.

Rus ordusunun Ukrayna’nın güneyindeki ilerleyişinin yakından takip edildiğini bildiren Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Maripol şehri, Azov Denizi’ne kıyısı olan bir liman şehri. Aldığı hasarla gündeme gelen bir şehir. Rus ordusunun sert bombardımanına maruz kaldı, şehirde ısınma, su ve elektrik hatlarında aksaklıklar yaşandı. Çarşamba günü itibarıyla Herson şehrinin Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini görüyoruz. Mikolayiv kentine doğru ilerlemeye devam ediyorlar burası da Ukrayna’nın en büyük üçüncü liman şehri olarak biliniyor.

Kiev’de üç gündür bir yavaşlama söz konusuydu. ABD istihbaratına göre, beklenen hızda ilerleyemediklerine yönelik açıklamalar vardı. Aslında yavaşlamanın perşembe günü de devam ettiği yönünde bir gözlem mevcut. Putin’in açıklamalarında her şeyin planladığı gibi gittiği belirtildi. Ukrayna’da çalışan gazetecilerden gelen haberlere baktığımız zaman ise ülke genelinde batıya doğru bir göç olduğunu görüyoruz. Özellikle doğu kentlerinin işgali gerçekleşmişti, geniş kitlelerin batıya doğru göç içinde olduğunu görüyoruz. Yer yer demir yolları da dâhil altyapının hasar aldığını görüyoruz.

Rusya ile Ukrayna arasında yapılan görüşmelerin ikinci turu gerçekleştirildi. İki taraf insani yardım koridoru oluşturulmasında uzlaştı. Bugüne kadar Ukrayna’dan yaklaşık 1 milyon kişinin ülke dışına çıktığı belirtiyor. Birleşmiş Millet (BM) durumun daha vahim olabileceğini ortaya koyuyor. BM, şiddetin devam etmesi durumunda yaklaşık 10 milyon kişinin daha evlerini terk etmek zorunda kalacağını söyledi.

ABD’DEN YENİ YAPTIRIMLAR

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, Ukraynalılara geçici koruma statüsü verileceğini söyledi. Genelde bu savaş ve doğal afetler durumunda veriliyor. Onlara ülkede geçici kalma ve ikamet etme izni veriliyor. ABD yaptırım listesine bir dizi Rus oligarkını daha ekledi. ABD, yaptırım uygulanan Kremlin’e yakın olan Rus iş insanlarının sayısını artırma kararı aldı. Bazılarının aile üyelerinin bile ülke içinde önemli pozisyonlara getirildiği belirtiliyor. ABD’ye göre, bu kişiler Putin’e savaş için destek sağlıyor. Bu kişilerin ABD finans sistemi ile bağlarının koparılması amaçlanıyor. Böylece ABD’deki mal varlıklarının dondurulacağı belirtiliyor. Tüm bunlar yaşanırken Rusya ile yeni bir irtibat hattı oluşturuldu. ABD Savunma Bakanlığına göre Ukrayna’da istenmeyen bir çatışma durumuna karşı bir iletişim hattı oluşturuldu. Savunma Bakanlığı iki taraf arasında kurulan hattın olası bir askeri gerilimin önlenmesi amacıyla 1 Mart’ta kurulduğunu bildirdi.

ABD DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI SHERMAN TÜRKİYE’YE GELİYOR

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman aralarında Türkiye’nin de olduğu bir dizi ziyarete çıkıyor. Sherman’ın ilk durağı İstanbul ve Ankara olacak, Türkiye’den sonra Mısır, İspanya, Fas ve Cezayir’i de ziyaret edecek. Bu temaslara Türkiye ile başlaması dikkat çekici. İlk olarak 4-5 Mart’ta Türk yetkililerle görüşmesi bekleniyor.”