China Daily

Japonya Başbakanı Yoshihide Suga’nın geçen hafta cuma günü Washington’ı ziyareti sırasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Japonya’nın yaptığı ortak açıklama, Çin’e karşı saldırılar ve karalamalarla dolu. Özellikle iki taraf 52 yıldır ilk kez, Çin’in iç işlerine ciddi bir müdahale oluşturan Taiwan sorunundan bahsetme cüretini gösterdi.

Suga, ABD Başkanı Joe Biden’ın 20 Ocak’ta yemin ederek göreve başlamasından bu yana ev sahipliği yaptığı ilk yabancı lider oldu. Biden yönetiminin Japonya ile ilişkilerinin geliştirilmesine verdiği önem, Suga’nın kendisi dâhil Tokyo’da pek çok kişinin gururunu okşadı, bu Japonya’nın statüsünün yükselmesinden değil, ancak ABD’nin, Çin’i kontrol altına alma stratejisinde Japonya’yı bir piyona dönüştürme ihtiyacının acil olmasından kaynaklanıyor.

ABD-Japonya ittifakı, Çin’e karşı jeopolitik oyununda ABD için bir araç haline geldi. Bu iki ülkenin birbirine yakın gözükmeye hazır olmasını kanıtlanıyor. ABD, Çin’in sahibi olduğu, ancak şu anda Japonya’nın kontrolünde bulunan Diaoyu Adaları’nı korumaya söz veriyor. Karşılığında Japonya, ABD’nin, Xinjiang, Taiwan ve Hong Kong’da Çin’in iç işlerine açık müdahalesini aktif olarak destekliyor.
İttifaklarının ikiyüzlülüğü söz konusu olamaz. Soğuk Savaş döneminde doğan ittifakları, çıkarları için bir alışveriş platformu haline geldiği için zamanla ilerlemedi.

Bölgenin ve dünyanın ortak çıkarlarına karşı olan ve bütün ülkelerin, özellikle önemli oyuncuların çatışmaya ve karşı karşıya gelmeye değil, barışa, kalkınmaya ve iş birliğine katkıda bulunması gerekmektedir. Suga’nın Washington ziyareti, dünyanın, hangi ülkelerin Hint-Pasifik bölgesinde bölgesel istikrarsızlığın gerçek kaynakları olduğunu bilmesine izin verdi. Açıkçası, ABD şimdiye kadar Japonya’nın Fukushima Nükleer Santrali’nde depoladığı radyoaktifli suyu denize boşaltma kararını şeffaf ve sorumlu olarak niteleyerek, övgüde bulunan tek ülkedir.

Tokyo, ABD’nin bölgedeki tek taraflı eylemlerine tam destek vererek, bu eylemleri hep birlikte yaptığı için kaçınılmaz bir şekilde karşılığını ödeyecektir.