Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby, halen Afganistan’ın Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nda ABD askerlerinin bulunduğunu ve bu askerlerin oradan çekilip çekilmeyeceği konusunda henüz net bir karar olmadığını söyledi.

ABD’nin Afganistan’dan çekilme süreci hızla devam ederken, Başkan Joe Biden yönetimi, Afganistan’da ABD diplomatlarını korumak için ülkede ne kadar asker bırakacağını değerlendirmeye devam ediyor.

Günlük basın toplantısında sorulara yanıt veren Pentagon Sözcüsü Kirby, ABD’nin çekilme sonrasında diplomatik misyonu koruma ve Afgan ordusu ile ikili ilişkileri sürdürmekten başka bir misyonunun olmayacağını belirtti.

Kirby, başkent Kabil’de Amerikan Büyükelçiliğini korumak için kaç asker bırakacaklarını henüz netleştirmediklerini ifade ederken, “Bahsettiğimiz yerin Afganistan olduğunun farkındayım. Diğer ülkelerde olduğu gibi küçük bir Deniz Piyade Birliği bırakmayacağımızı beklersiniz. Bir sayı üzerinde çalışılıyor ancak bu henüz sonuçlandırılmış değil.” dedi.

ABD’nin Kabil Hamid Karzai Havaalanı’nın korunması için havaalanında asker bırakacağı iddialarına ilişkin bir soruya Kirby, “Halen orada askerimiz var ama orada gelecekte nasıl bir durum ortaya çıkacak henüz net değil. Bunları değerlendiriyoruz.” yanıtını verdi.

Kirby, Hamid Karzai Havaalanı’nda kalan askerlerin çekilip çekilmeyeceğine dair bir soruya ise bu konuda da çalışmaların yapıldığını ancak henüz net bir karara varılmadığını dile getirdi.