CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD’nin Meksika sınırında yer alan kamplardaki şartlar insan hakları ihlallerini gündeme getirdi. Biden yönetimi ise Demokrat ve Cumhuriyetçi temsilciler tarafından kamplara erişimi Covid-19 bahanesiyle engellemekle suçlanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) göçmenlerin kaldığı kamplar uluslararası kamuoyunda infiale neden oldu. Sınır bölgesinde kurulan kampların fotoğraflarını yayımlayarak ABD Başkanı Joe Biden’ı sert ifadelerle eleştiren Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz “Bu uygulama, insanlık dışı bir uygulamadır; yanlış bir uygulamadır. Bu uygulama Joe Biden yönetiminin sınırda duvar inşaatını durdurması, göçmenleri yakalayıp serbest bırakması ve “Meksika’da kalın” politikasına son vermesinin doğrudan sonuçlarıdır.” ifadelerini kullandı. Cruz ayrıca, Biden yönetiminin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını gerekçe göstererek ABC News ve Fox News gibi kanalların bölgeye girişinin engellendiğini savunarak- kendisinin beraberindeki 17 Senato üyesi ile birlikte önümüzdeki haftalarda söz konusu kampları ziyaret edeceğini duyurdu.

HARRIS GÜNDEM OLDU

Biden yönetimine bir diğer eleştiri de Texas Demokrat Temsilcisi Henry Cuellar’dan geldi. Cuellar 260 kişinin olması gereken odalarda velileri bulunmayan 400 çocuğun olduğunun altını çizdi. Turkish Awsat sitesinin aktardığı göre bunun, “çocuklar için korkunç koşullar” olduğunu söyleyen Demokrat Temsilci, Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’na yaşananlara müdahale etmeleri gerektiğini söyledi. Sınır muhafızlarının “bu şartlar altında ellerinden geleni yaptıklarını” ifade eden Cuellar, ancak çocuklara bakacak donanıma sahip olmadıklarını ve yönetimin yardımına ihtiyaçları olduğunu belirtti. Çocuklar ve ailelerinin ABD’ye gelmek için Meksika’dan tehlikeli bir yolculuk yapmasının engellenmesi gerektiğinin altını çizen Cuellar, ayrıca “Ülkelerine iltica başvurusunda bulunmalarını sağlamak için Meksika ve Orta Amerika ülkeleriyle birlikte çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetçilerin etkili isimlerinden Kevin McCarthy ise sınırda yaşanan kriz nedeniyle ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i hedef aldı. McCarthy gazetecilerin “sınırı ziyaret etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna gülerek “Bugün değil” yanıtını veren Kamala Harris’e sosyal medya üzerinden  “Harris feci boyutlarda bir insani krize gülerken, Cumhuriyetçiler sınırları korumaya ve ön saflarda bulunan sınır koruma yetkililerinin ihtiyaçlarına cevap vermeye odaklanıyor.” sözleri ile yüklendi. Benzer şekilde Harris’in tavrını gündeme taşıyan Temsilciler Meclisi Üyesi Debbie Lesko de “Biden yönetimi önce sınırdaki durumun bir kriz olduğunu kabul etmeyi reddetti. Şimdi de Kamala Harris bunun komik olduğunu düşünüyor. Yasa dışı göçmenlerle dolu sınır tesisleri komik bir mesele değil.” değerlendirmesinde bulundu.

REFAKATSİZ ÇOCUKLAR GÜNDEM OLDU

ABD’deki 2020 seçimlerinin en hararetli konularından biri olan sınırdaki göçmen krizinin Biden döneminde daha da derinleşmesinden endişe ediliyor. Suçlamaların merkezindeki Beyaz Saray yönetimi son yaptığı açıklama ile kampların basına açılacağı sözü verdi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ülkeye yasa dışı yollarla giren çocukların tutulduğu merkezlere basının erişimini sağlamak için çalışıldığını ve bu konudaki detayların yakında netleştirileceğini açıkladı.

ABD merkezli CBS’de yer alan haberde, Gümrük ve Sınır Koruma Birimi’ne (CBP) ait tesislerde 5 bin civarında refakatsiz göçmen çocuğun ortalama 136 saat tutulduğu ve 18 yaş altı yaklaşık 10 bin 500 refakatsiz çocuğun da Sağlık Bakanlığı’na ait acil barınma tesisleri ve barınaklarda alıkonulduğu bilgilerine yer verilmişti. Sınırdaki yetkililer son 21 günde günlük ortalama 500’den fazla refakatsiz çocuğun ülkeye giriş yaptığı bilgisini paylaşmıştı.