Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada ve İngiltere gibi ülkelerin insan hakları suçlarının bitmek bilmediğine işaret ederek tarihte bu ülkelerin kolonizasyon ve savaşlarla masum canları katlettiklerini ve dünya insanlarına ağır borçlar ödemeleri gerektiğini kaydetti.

Edinilen bilgilere göre, Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin 47’inci oturumu 21 Haziran’da İsviçre’de yapılacak.

ABD, Kanada ve İngiltere dahil birkaç ülke, konferans sırasında Xinjiang ile ilgili konularda ortak bir konuşma yaparak Çin’in insan hakları davasını eleştirecek.

İlgili soruları yanıtlayan Sözcü Zhao, adı geçen ülkelerin sürekli olarak BM İnsan Hakları Konseyi platformunu kötüye kullanarak yanlış bilgiler üretip yaydığını ve insan hakları bahanesiyle Çin’i karalamakta olduğunu vurguladı.

Sözcü, bu tür eylemlerin uluslararası insan hakları diyaloğuna ve iş birliğine müdahale ederken, aynı zamanda dünyadaki insan hakları geliştirme davasını çiğneyerek saygısızlık gösterdiğini dile getirdi.

Çin hükümetinin her zaman “insan merkezli” insan hakları kavramını takip edip hayatta kalma ve gelişme hakkını her zaman birincil temel insan hakları olarak gördüğüne dikkat çeken Zhao Lijian, Xinjinag dahil olmak üzere Çin’in insan hakları davasının başarılarının inkar edilmeyecek bir gerçek olduğunu söyledi.

Sözcü, Çin’i karalayan bu ülkelerde ise ırkçılık, silahlı şiddet, zorla çalıştırma, çocuk işçi çalıştırma gibi insan hakları sorunlarının birbiri ardına ortaya çıktığına değindi.

Zhao, “Kanada yatılı okullarında çocukların cesetleri, ABD’de nefes alamayan Afrika kökenliler, silahlı şiddetten ölen o masum hayatlar ve tütün endüstrisinde zorla çalıştırılan yüz binlerce çocuk işçi, tüm bunlar insan hakları alanında bu ülkelerin sorunlarının yansımasıdır.” dedi.