Haziran ayındaki en önemli toplantı şüphesiz NATO Zirvesi olacak. Bu zirvenin başlıca gündem maddesinin ise Çin olacağı açıklandı.

Tarafların zirveye hazırlandığı günlerde Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Senato, teknolojide Ar-Ge ve üretime pay ayıracak dev harcama planına onay verdi. Bu adım, ABD’nin Çin’den gelen rekabet karşısında öne geçmesini amaçlıyor. Tasarıyla beraber teknolojide Ar-Ge, yarı iletken üretimi, çip krizinin yaşandığı dönemde robot ve çip üreticilerine verilecek yardımlar için kabaca 250 milyar dolar ayrılması öngörülüyor. Çin Dışişleri Bakanı Sözcüsü Wang Wenbin yasa teklifi için, “Çin tehdidini abartıyor.” diye konuştu.

Temsilciler Meclisi’nin onayından geçmesi gereken tasarı, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’in anlaşma sağladığı nadir konulardan biri oldu.

54 milyar dolarlık bütçe içinde 2 milyar dolarlık bölümün ise, otomobillerde kullanılan ve bir süredir üretiminde ciddi sorunlar yaşanan çiplerin üretimi için ayrıldığı vurgulanırken, söz konusu teknolojik paketinin birçok alanda yeni yatırımların önünü açacağı belirtiliyor. Başkan Biden ise bir sonraki durağı Temsilciler Meclisi olan tasarının Senatodan geçmesine ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bunun çok önemli bir paket olduğunu ve imzalamak için sabırsızlandığını ifade etti.

SPORDA BİLE GERİLİM

Görünen o ki ABD, Çin ile mücadeleyi siyasetten ekonomiye, bilimden spora kadar geniş bir alana yayacak. Körfez Savaşı’ndaki taktikleri virüsle ilgili tartışmalarda sahaya sürmesi ise “her yol mübah” anlayışını yansıtıyor. ABD’nin hedeflerinden biri de 2022 Beijing Kış Olimpiyatları.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi kısa süre önce, dünya liderlerinin olimpiyatlardan uzak durması gerektiğini söyleyerek, 2022 Beijing  Olimpiyatları’nın “diplomatik olarak boykot edilmesi” için bir çağrı yapmıştı. Pelosi’nin sözde tasası insan haklarıydı. Taktik 1980’lerden kalma, o zaman da olimpiyatları Sovyetler Birliği’ne karşı kullanmışlardı.

Çin basını bu konuyla ilgili olarak Çin-ABD ilişkilerinde kısa zamanda bir değişiklik beklenmediğini ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın bu gerginliklerin kanıtlanacağı bir yer haline gelmesinin sürpriz olmayacağını yazmıştı. Yorumlarda “ABD’li bazı yetkililerin yokluklarının Çin üzerinde herhangi bir baskı yaratmayacağı” ifade edilmişti.

İNSAN HAKLARI ABD’YE YABANCI

ABD’nin insan hakları konusunda fazla konuşma hakkı olmadığı açık. Bu ülkede ırk ayrımcılığı varlığını sürdürüyor. Birçok masum Amerikalı her yıl kitlesel silahlı saldırılarda ölüyor ve Covid-19 salgını ABD’de yaklaşık 600 bin can aldı. ABD, Gazze’deki saldırılarını durdurması için İsrail’e baskı yapmayı reddetti ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) bununla ilgili kararlar almasını engelledi. Çin basını, “ABD, insan hakları konusunda konuşmak için ahlaki bir yetkisi” olduğuna inanıyor mu?” diye soruyor.

Altı yıl önce IOC Başkanı Bach Beijing’in 2022 Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığını açıkladığında, Olimpiyatların “güvenli ellere teslim edildiğini” söylemişti. Haksız olmadığı da görülüyor. Kış Olimpiyatları için hazırlıklar düzenli bir şekilde ilerliyor ve Bach’ı doğruluyor.

Salgın altında, dünyanın güvene ve birliğe ihtiyacı var. Beijing Kış Olimpiyatları, dünyanın dört bir yanındaki insanların krize karşı birleşmenin ve insanlık için ortak bir geleceği olan bir topluluk oluşturmanın önemini daha derinden anlamalarını sağlayacak.

ABD’nin uluslararası toplumun tutumunu belirlediği günler geride kaldı. Latin Amerika’dan Asya’ya dünyanın birçok ülkesinden ABD karşıtı sesler yükseliyor. Her gelişme ABD için işlerin kolay olmadığını gösteriyor.

Kamil Erdoğdu