İran devlet televizyonuna göre Hamaney, Hazreti Muhammed’e ilk vahyin inişinin yıl dönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Suudi Arabistan’ı hedef aldı.

Suudi Arabistan yönetiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolüne rağmen ABD tarafından korunmasına tepki gösteren Hamaney, “ABD, muhalifini testereyle parça parça eden Suudi hükümetine destek veriyorken insan haklarının savunucusu olduğunu iddia ediyor.” dedi.

Terör örgütü IŞİD’in ABD tarafından oluşturulmuş bir örgüt olduğu iddiasını yineleyen Hamaney, “ABD, IŞİD’ı kurdu ve Amerikalıların kendisi de bunu itiraf etti. Daha sonra IŞİD’in varlığını bahane ederek bölgede askeri üsler kurdular. IŞİD’a modern medya tesisleri ve finansal destek sağladılar. Onların Suriye’nin petrolünü satmasına zemin hazırladılar sonra da IŞİD’le savaştıklarını iddia ediyorlar.” diye konuştu.

Hamaney, ABD’nin Suriye ve Irak’taki güçlerini çekmesi gerektiğini belirterek, “ABD kesinlikle Suriye ve Irak’tan çekilmeli. Irak halkının iradesi ve çıkarılan yasa bu yöndedir. Suriye’den de en kısa zamanda çekilmelidir.” ifadelerini kullandı.

İran lideri ülkesinin Suriye ve Irak’taki askeri varlığının ise danışmanlık düzeyinde olduğunu ve bu ülkelerin talebi doğrultusunda gerçekleştiğini savundu.