CRI Türk Dış Haberler Servisi

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi, Güney Kore’deki ABD birliklerinin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) kapsamında belirlenen sınıra dayanarak azaltılmasını gündeme taşıdı.

Mevcut 28 bin 500 ABD askeri varlığının 22 bin olarak sınırlamak isteyen Temsilciler Meclisi’nde tasarısı sunulmuş durumda. ABD-Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) İttifak Yasası, ABD Başkanlarının Güney Kore topraklarında konuşlanmış ABD kuvvetlerini azaltma gücünü sınırlıyor. Bu konuda Temsilciler Meclisi’nin kararı önemli bir adım olarak biliniyor.

Tasarıda,”2022 mali yılı için Savunma Bakanlığı’na sağlanan fonlarda, ABD Silahlı Kuvvetleri’nin Kore Cumhuriyeti’nde görev yapan toplam üye sayısını 22 binin altına indirmeme” koşulu yer alıyor.

CUMHURİYETÇİLER VE DEMOKRATLAR AYNI GÖRÜŞTE

Yasa tasarısı, Kore Savaşı’nın 71. yıl dönümü münasebetiyle geçen hafta Cumhuriyetçi Temsilci Mike Gallagher ve Demokrat Temsilci Andy Kim de dâhil olmak üzere iki partinin oluşturduğu grup tarafından sunuldu.

NÜKLEER CAYDIRICILIĞI TEŞVİK EDECEK

Önerilen Meclis tasarısına göre, savunma bakanının böyle bir indirim konusunda müttefikleri Seul ve Tokyo ile “uygun şekilde istişare etmesi” ve Güney Kore’nin de “kendini tam olarak savunma ve Kore Yarımadası’ndaki bir çatışmayı caydırma” yeteneğine sahip olmasının göz önünde tutulacağı belirtiliyor. Ancak tasarı, bölgedeki ABD birliklerinin geri çekilmesi için dikkate alınması gereken daha katı önlemlerin bir listesini içeriyor. Buna “Kore Cumhuriyeti’nin bağımsız bir nükleer caydırıcılık geliştirmesi için teşvik” konusunun da dâhil edilmesi söz konusu. Bu adımın bölgede istikrarsızlığı tetiklemesi ve gerginliği artırması beklenenler arasında.

ÇEKİLMELER AFGANİSTAN İLE BAŞLAMIŞTI

ABD Başkanı Joe Biden, şubat ayında Savunma Bakanı Lloyd Austin’e Amerikan ordusunun kaynakları ve ABD askeri güçlerini en iyi şekilde tahsis etme stratejileri hakkında küresel bir duruş incelemesi yürütmesini istemişti. Bu adımların Afganistan ardından Güney Kore’de de devam etmesi bekleniyor. Bu incelemenin ABD kuvvetlerinin Kore Yarımadası üzerindeki konuşlandırılmasını nasıl etkileyeceğine dair ise açıklama yapılmadı.