Çin, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Küba’ya uyguladığı ekonomik, ticari ve finansal ambargoyu derhal kapsamlı bir şekilde sonlandırma çağrısı yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda dün 29’uncu kez onaylanan ve ABD’ye Küba’ya uyguladığı ambargo ile ekonomik yaptırımı kaldırma çağrısı yapılan karar hakkında değerlendirmede bulundu.

Zhao, ABD’nin Küba’ya yönelik ekonomik, ticari ve finansal ambargoyu durdurması gerektiğine dair kararın BM Genel Kurulu’nda üst üste 29 defa ve ezici bir çoğunlukla onaylandığını hatırlattı.

Zhao, “Bu kararların yıllardır etkin bir şekilde yerine getirilememesi üzücü bir durum. ABD’nin Küba’ya yönelik ambargosu bugüne kadar sona ermedi ve hatta son yıllarda daha da arttırılıyor. Çin, ABD’ye Küba’ya yönelik ekonomik, ticari ve finansal ambargoyu derhal ve kapsamlı olarak kaldırma çağrısında bulunuyor. Bu aynı zamanda, uluslararası toplumun da vardığı bir mutabakat. ABD’nin, BM Tüzüğü’nün amacı ve ilkeleri ile uluslararası ilişkilerin temel kurallarına uyarak, Küba ile normal ilişkiler geliştirmesini temenni ediyoruz. Bu, ABD ve Küba halklarının ortak çıkarlarına uyduğu gibi tüm Amerika bölgesinin barışına ve istikrarına da yarar getirecek.” ifadesini kullandı.

Zhao, “Çin öteden beri, ülkelerin kendi sosyal sistemlerine ve kalkınma yolu tercihlerine saygı gösterilmesini, temelinde uluslararası hukukun yer aldığı uluslararası düzenin korunmasını ve uluslararası adaletin savunulmasını destekliyor; askeri, siyasi, ekonomik ve diğer yöntemlerle başka ülkelere tek taraflı yaptırım uygulanmasına da karşı çıkıyor.” diye konuştu.