Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel yönetimi, Washington’un Xinjiang ile ilgili tasarısına karşı çıktıklarını ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) küresel düzeni ciddi şekilde çiğnediğini açıkladı.

Son dönemde ABD’deki bazı Çin karşıtı Kongre üyeleri, Xinjiang’daki Müslümanların insan haklarının ihlal edildiği iddiasıyla Çin’e yaptırım uygulanmasını kolaylaştıracak yasal süreci hızlandıracaklarını belirtiyor. Xinjiang bölgesi yerel yönetimi söz konusu iddialara tepki gösterdi.

Bölge yönetimi sözcüsü Xu Guixiang, “Son yıllarda ABD kasten Çin’in Xinjiang politikasını karalıyor, kendi yasalarına dayanarak Xinjiang’daki kurumlara ve şahıslara tek taraflı yaptırım uyguluyor. ABD’nin bu zorbalık girişimi, uluslararası toplumun ciddi tepkisine yol açtı ve eleştirilerin hedefi oldu.” ifadelerini kullandı.

Sözcü Xu Guixiang, uzun kol yargı yetkisinin, ABD’nin yabancı kurumlara baskı yapmak ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmak, hatta yabancı yönetimleri devirmek için kullandığı bir araç haline geldiğine dikkat çekti.

Xinjiang Üniversitesi Profesörü Zulyati İsmail basına verdiği demeçte, ABD’nin Çin’i Xinjiang’da “etnik soykırım” uygulamakla suçladığını, ancak bu suçu asıl işleyenin ABD olduğunu kaydetti.

İsmail, “ABD Kızılderilileri acımasızca katletti, Afrika kökenli Amerikan vatandaşlarının haklarını hiçe saydı ve onları kasten öldürdü, Asya kökenlilere de keyfi zorbalık yaptı. Böyle ciddi sorunları olan ABD, diğer ülkelerin politikalarını eleştirme hakkına asla sahip değildir.” diye konuştu.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi ABD Enstitüsü Uzmanı Liu Weidong, “ABD bir yandan Müslümanlara zulmediyor, diğer yandan da Çin’in aşırı dinciliği arındırma çabalarını karalıyor. ABD Müslümanlara saygı göstermiyor, Müslümanlarla gerçek anlamda ilgilenmiyor. İslamı kullanarak kaos yaratmaya çalışıyor.”dedi.