Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Kuzey Kore’nin (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) nükleer silahları konusunu ele almak için “baskı önlemleri” ve “diplomatik yollar” da dâhil olmak üzere çeşitli çözümler aradıklarını söyledi.

Yonhap’ın haberine göre Blinken, ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Japon mevkidaşları Dışişleri Bakanı Motegi Toşimitsu ve Savunma Bakanı Kişi Nobuo ile Tokyo’da düzenledikleri “2+2 Zirvesi” sonrası ortak basın toplantısında konuştu.

Blinken, basın toplantısında Kuzey Kore’nin nükleer konusunun ele alınma yöntemine ilişkin, “Diplomatik yolların mantıklı olup olmadığına bakılmaksızın ek baskı tedbirlerinin etkili olup olmayacağına bakıyoruz.” dedi.

ABD’nin Kuzey Kore’deki insan hakları ihlallerine karşı mücadelesinde kararlılık vurgusu yapan Blinken, Pyongyang yönetiminin nükleer programları ve insan hakları ihlalleriyle mücadelede Japon tarafıyla ortak kararlılıkları olduğunu aktardı. Blinken, ABD’nin diyalog girişimlerine Kuzey tarafının henüz yanıt vermediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan, Japon ve ABD’li yetkililer toplantıda, “Kuzey Kore’nin tamamen nükleer silahlardan arındırılmasına” olan bağlılıklarını yinelerken, Pyongyang yönetimini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarına uymaya çağırdı.