Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Libya’da göçmenlere karşı ciddi insan hakları ihlallerine karıştığı gerekçesiyle Libya uyruklu Usame El Kuni İbrahim’i yaptırım listesine aldı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı yazılı açıklamada, “İbrahim, Libya’nın Zaviye kentindeki bir göçmen gözaltı merkezinin fiili yöneticisidir ve burada kendisi veya emrindeki kişiler ölümler, cinsel şiddet ve dayak dâhil olmak üzere göçmenlere karşı korkunç suiistimaller gerçekleştirmiştir.” ifadelerini kullandı.

Blinken açıklamasında, ABD’nin insan hakları ihlallerine karışanları tespit etmek ve hesap sormak için her türlü aracı kullanacağına işaret etti.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti’ne, İbrahim’den ve insan hakları ihlalleri işleyenlerden sorumlu olma çağrısında bulunan Blinken, “Bugünkü adım, hesap verebilirliği teşvik ediyor; daha iyi bir yaşam arayışı için Libya’dan geçen savunmasız göçmenlere karşı işlenen kötü muamele, sömürü ve şiddeti ortaya koyuyor ve İbrahim’in dün Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptırım listesine alınmasına müteakip atılmış bir adımdır.” açıklamasını yaptı.