Global Times

The Wall Street Journal geçen hafta çarşamba günü yayınlanan bir makalenin başlığında, “Çin’in ‘Sıfır-Covid’ Politikasında Diğer Ülkeler İçin Dersler Var” yazıyor. Bu başlık bir çok insanı şaşırttı ve bu medyanın Covid-19 önleme ve kontrol stratejisinde Çin’e sürekli saldıran medya ile aynı olup olmadığını sorgulattı.

Bu tür bir “anormallik”, Çin’in sıfır-Covid politikasının küresel tedarik zincirlerini korumada oynadığı rolü doğrulayan “Dünya Neden Çin’in Covid-Sıfır Politikasına İhtiyaç Duyuyor?” başlıklı yakın tarihli bir Bloomberg makalesinde de görülebilir.

Görünüşe göre bazı Amerikalı medya kuruluşları isteyerek ya da istemeyerek sonunda gerçeğe uyandı. Çin Dışişleri Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde profesör olan Li Haidong’a göre, bunun nedeni Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) farklı salgın tepkilerinin her ulusun ekonomik ve sosyal gelişimi üzerindeki etkisinin açık olmasıdır. Beijing’in salgın önleme ve kontrol politikasının gerçeklerini ve sonuçlarını şimdi inkar etmek çok zor. Örneklerden biri, Çin’in Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları sırasında yeni koronavirüsün Omicron varyantını nasıl kontrol etmeyi başardığı olabilir. Etkinlik başlamadan önce, bazı Batılı medya ve seçkinler, Çin’in sıfır Covid stratejisinin yüksek oranda bulaşıcı varyanta karşı “işe yaramayacağı” teorisini abartmaya devam etti. Ama artık Oyunların sona ermesiyle, “kapalı döngü” yönetim sisteminin hem içindeki hem de dışındaki durum bu insanlara bir tokat etkisi yarattı.

ABD ACI VERİCİ BİR İKİLEMLE KARŞI KARŞIYA

Yine de, ABD medyasında bu nispeten sakin seslerin varlığı, Washington’ın Beijing’in Covid-19 önleme ve kontrol konusundaki deneyiminden öğrenmeye çalıştığı anlamına gelmiyor. Bu, ABD seçkinlerinin farklı Covid-19 stratejilerinin neden olduğu Çin ve ABD arasındaki zıt gerçekler aracılığıyla ülkelerinin hatalarını yansıtmalarının bir yolu. Elbette, Washington’daki bazıları Beijing’den bir şeyler öğrenmek istese bile, birincisi ikincisinin deneyiminden tam olarak öğrenemez. Li, Global Times’a bunun kısmen kültürel ve kurumsal farklılıklardan kaynaklandığını söyledi.  Örneğin, ABD’deki bireyciliğin ve merkeziyetçiliğin aksine, Çin’in salgın önleme ve kontrol sürecinde gösterilen harekete geçme konusundaki güçlü yukarıdan aşağıya bağlılığı ve iş birliği yapma yeteneği, başkalarının öğrenmesi zor bir şeydir.

Öte yandan, öğrenme süreci, ABD’nin iç siyasetinin kutuplaşması, siyasi sistemin işlevsizliği ve artan Çin karşıtı duygular dâhil olmak üzere kirli siyasi durum tarafından engellenecektir. Li, birçok fırsatçı kariyercinin ABD sistemindeki boşluklardan yararlandığını kaydederek, “ABD’li politikacılar artık kendilerinin veya partilerinin önemini siyasi rakiplerine saldırarak gösteriyorlar. Kendi güçlerini artırmak için evdeki kaosu nasıl kullanacaklarını daha çok düşünüyorlar.” dedi.

Böyle bir ortamda, halkın hükümete olan güvensizliği de arttı. Sonuç olarak, ABD’deki insanların hükümetin geliştirdiği herhangi bir politikaya katılmama olasılığı daha yüksektir. Bu aslında Washington’ı salgınla mücadelede çıkmaza soktu. Tüm bu engellerle birlikte Batı, özellikle ABD, acı verici bir ikilemle karşı karşıya: Çin’den öğrenmek -çok zor;  Çin’den ders almamak – daha da trajik. Ayrıca, bazı Batılı seçkinler için Çin deneyiminden öğrenmek, Çin’in Covid-19 stratejisi açısından Batı’yı yendiğini doğrulamak anlamına geliyor. Bu, kabul etmek istemedikleri bir şeydir. Bu yüzden ABD medyasından öz-yansıtma bu kadar geç geldi.

Yeni koronavirüs ABD’de 920 binden fazla insanı öldürdü ve sayı halen artıyor.  İnsanlar her zaman “Geç olması hiç olmamasından iyidir” der. Ama şimdi soru şu ki, ülke bir milyon ölümün olduğu utanç verici dönüm noktasına ulaşmadan önce ABD seçkinlerinin düşünmeye ve değişiklik yapmaya devam etmesi için ne kadar zaman kaldı? Beyaz Saray Covid-19 Müdahale Ekibi geçen hafta çarşamba günü ABD’nin “Covid’in kriz olmadığı bir zamana” doğru ilerlediğini duyurdu. Ancak, kriz gerçekten yakında sona eriyor mu? Salgın sırasında ABD siyasetinde ve toplumunda ortaya çıkan krizin devam etmesinden korkuluyor.