Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Meksika sınırında mayıs ayında yakalanan yasa dışı göçmen sayısının son 20 yılın en yüksek rakamına ulaştığı belirtildi.

ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza Biriminden (CBP) açıklanan verilere göre, mayıs ayında çoğu bekar yetişkin 180 bin 34 yasa dışı göçmen ülkeye giriş yapmaya çalışırken yakalandı.

Bu, Nisan 2000’den bu yana aylık görülen en yüksek rakam olurken, yakalanan yasa dışı göçmenler Ekvator, Venezuela, Küba ve Haiti de dâhil Orta Amerika ülkelerinden oldu.

Yetkililer, söz konusu yasa dışı göçmenlerden 112 bin 302’sinin, eski ABD Başkanı Donald Trump döneminde sınırda yakalanarak ülkeden sınır dışı edildiği bilgisini paylaştı.

YASA DIŞI GÖÇMEN ÇOCUK SAYISI AZALDI

CBP yetkilileri, refakatsız yasa dışı göçmen çocuk sayısında ise mayıs ayında ciddi oranda azalma olduğuna işaret etti. CBP verilerine göre, nisanda 13 bin 940 refakatsız göçmen çocuk yakalanırken bu sayı geçen yıl 10 bin 765 olarak kayıtlara geçti.

Yasa dışı göçmen merkezlerinde tutulan çocukların günlük sayısı da nisan ayındaki 2 bin 895’ten 640’a geriledi. ABD Sağlık bakanlığı tesislerinde ise hâlâ 16 bin 200 çocuk bulunuyor.