Yeni koronavirüsün kökeniyle ilgili araştırmalar bilimsel ilkelere bağlı kalarak sürdürülmektedir. DSÖ ve Çinli uzmanların bu yıl mart ayında Wuhan’da ortaklaşa ilgili çalışmaları gerçekleştirerek virüsün buradaki bir laboratuvardan sızma ihtimalinin çok düşük olduğu sonucuna varılmasının ardından, virüsün kökeniyle ilgili araştırmaların Çin dışındaki ciddi salgının olduğu ülke veya bölgelerde, vaka ve ölüm sayısı bakımından dünyada ilk sırada yer alan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) gerçekleştirilmesi, bundan sonraki çalışmaların odak noktası haline gelmelidir. Özellikle ABD Fort Detrick Biyolojik Laboratuvarı’nın DSÖ araştırmasına açılması gerekiyor.

Fort Detrick üssündeki biyolojik laboratuvar Soğuk Savaş döneminde kötü şöhretli bir biyokimyasal silah üssüydü. 1990’larda burada ölümcül bakteri ve virüs kaybı olayları meydana gelmişti ve uluslararası toplum uzun zamandır buna şüpheyle izlemektedir.

CBS’te Ağustos 2019’da yer alan habere göre, Fort Detrick’in bulunduğu Maryland eyaletinde “e-sigara hastalığı” ortaya çıkmıştı ve bundan kısa bir süre sonra Fort Detrick’teki ABD Kara Kuvvetleri Bulaşıcı Hastalık Tıbbı Enstitüsü (USAMRIID) aniden kapatıldı.

ABD’li internet kullanıcıları, Mart 2020’de Beyaz Saray’ın web sitesinde ABD yönetiminden Fort Detrick Laboratuvarı’nın kapatılmasının gerçek nedenini açıklamasını isteyen bir dilekçe başlattı. Ancak ABD yönetimi bu konuda sessiz kaldı.

New York Times’ta yer alan habere göre, kapatılan laboratuvarın araştırmalarında, hükümet tarafından “halk, hayvan ve bitki sağlığı veya hayvan ve bitki ürünleri için ciddi bir tehdit” olarak tanımlanan belirli toksinler içerilir.

Çinli Global Times tarafından başlatılan bir çevrim içi imza etkinliğine göre, Çin’de 13 milyondan fazla internet kullanıcısı, DSÖ’nün ABD’nin Fort Detrick Üssü’ndeki laboratuvarı araştırması çağrısında bulunuyor.

Ancak ABD bu konuda yine sessiz kaldı ve imza etkinliğini desteleyen bilgisayar sunucusu bile defalarca ABD’den gelen gelen siber saldırılara uğradı.

ABD’de neden daha Aralık 2019’da yeni koronavirüs vakaları tespit edildi? Maryland’deki “e-sigara hastalığı” olayı ile Fort Detrick Laboratuvarı’nın kapatılması arasındaki bağlantı nedir? ABD nasıl yavaş yavaş tespit edilen vaka ve ölen vaka bakımından “çifte şampiyon” haline geldi? Uluslararası toplumdan gelen çeşitli sorgu ve şüphe karşısında sağır ve dilsiz gibi davranmak mümkün değildir. ABD bir an önce şeffaf ve sorumlu bir tavır almalı ve DSÖ’yü Fort Detrick Laboratuvarı’na girmek dâhil olmak üzere ülkesinde virüsün kökeniyle ilgili araştırma yapmaya davet etmelidir.

Aslında, ABD’nin virüsün kökeniyle araştırmalar konusundaki siyasi manipülasyonu çoktan açığa düştü.

İngiliz yazar, siyasi ve uluslararası ilişkiler analisti Tom Foday, 23 Temmuz’da “Russia Today”ın web sitesinde “Dünya DSÖ’nün normal şekilde çalışmasını bekliyorsa, ABD DSÖ’yü günah keçisi olarak görmeyi durdurmalıdır ” başlıklı bir makale yayınladı.

Makelede, ABD’nin yeni tip koronavirüsün laboratuvar sızıntısı ve yeni koronavirüsün kökeniyle ilgili komplo teorilerini uydurarak suçu Çin’e yüklemesi ortaya koyuldu.

Georgetown Üniversitesi Küresel Sağlık Politikası Okulu direktörü Dr. Matthew Kavanagh da Biden yönetimini virüsün kökeniyle ilgili araştırmaları siyasallaştırdığı için eleştirdi.

Covid-19 salgını sadece tüm insanlığın el ele vermesiyle yenilebilir. ABD’nin bencilliği nedeniyle virüsün kökeniyle ilgili araştırma hakkında siyasi oyun oynayarak diğer ülkeleri karalaması, küresel salgınla mücadele iş birliğini sabote eden, insanlığa karşı sorumsuz bir davranıştır.