Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, ABD’nin almış olduğu kararları ve bölge üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafından alınan yeni kararları değerlendiren Mehmet Ali Güller, “Dün akşamın en önemli iki olayı ABD’nin Karadeniz’e gönderme kararı aldığı ve yola çıkardığı iki gemiyi durdurması ve ABD’nin Afganistan’dan çekilme konusunda kesin bir takvim ilan etmesiydi. Kuşkusuz ABD’nin büyük stratejisi içinde birbirinden çok farklıymış gibi görünen bu iki gelişme aslında birbirinin içinde, birbirini bütünleyen iki olay olarak değerlendirilebilir.” dedi.

ABD’NİN FRENE BASMASININ İKİ NEDENİ

ABD’nin Karadeniz’e gemi göndermekten vazgeçmesi gelişmesinde her şeyin Biden-Putin arasındaki görüşme ile başladığını belirten Güller, “Bu görüşme işin diplomatik önde görünen resmin ifadesi. Peki, ABD neden bu kararı aldı?  Bunun iki temel nedeni var. Birincisi, ABD çok ciddi bir Rus kararlığıyla, çok ciddi bir Putin kararlılığıyla karşılaştı. Rusya açık bir şekilde asker yığarak, ABD’nin Ukrayna veya NATO üzerinden herhangi bir saldırısının karşılıksız bırakılmayacağının kararlılığını göstermiş oldu. Karadeniz’i NATO gölü yapmak üzere buraya gemilerini sevk eden NATO üyesi ülkelerin bulunduğu ve ABD gemilerinin de geldiği şartlarda hızla Hazar Denizi’ndeki 15 gemisini Karadeniz’e getirip tatbikata başlayan Rusya, Karadeniz’de de çok ciddi bir karalılık göstermiş oldu. İkinci neden ise ABD, Ukrayna üzerinden bir krize aslında Avrupa’yı yeterince hazırlayamadı, çok hevesli hale getiremedi. Tersine Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri bu gelişmeye karşı mesafeyi korurken Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılmış İngiltere’nin daha hevesli olduğu görüldü. Dolayısıyla Rus kararlılığı ve Avrupa’yı tam ikna edememe Biden’ı frene bastırmış oldu.” diye konuştu.

RUSYA’NIN KARARLIĞI AYNI ZAMANDA TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİNİ BİR NEVİ KURTARMIŞ OLDU

Mehmet Ali Güller, yaşanan gelişmelerin çok önemli odluğunu ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti:

“ABD’nin frene basması aynı zamanda bu bölgede çıkacak olan büyük bir yangını en azından şimdilik engellemiş oldu. Israrla belirtmiştik, bu yangın bir yönü ile Türkiye’yi de olumsuz etkileyecek. Çünkü bir NATO üyesi olarak Türkiye yükümlülüklerini yerine getirme durumunda kaldığı anda Karadeniz’de Rusya ile karşı karşıya gelebilecek. Özellikle de mevcut iktidarın Ukrayna ile yürüttüğü iş birliğinin Moskova’da bu kadar sıkıntılı olarak algılandığı bir süreçte Türkiye için hiç de hayırlı olmayacak bir durumdu. Rusya’nın kararlığı aynı zamanda Türkiye-Rusya ilişkilerini bir nevi kurtarmış oldu. Bir nevi uçuruma yuvarlanma riski taşıyacak bir gelişmenin de önünü kesmiş oldu. Burada Türk dış politikası açısından çıkarılacak pek çok ders var.”