Deng Xiacoi | Global Times

Güney Kore ve Almanya bu tutuma uymamayı seçerken, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) liderliğindeki Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’na yetkilileri göndermeme kampanyası uluslararası toplumun çoğunluğu tarafından spor olaylarının siyasi amaçlar için kullanılması olarak görülüyor. Çinli gözlemciler bunun bir kez daha geleneksel Çin deyişi “adil bir dava fazla destek toplar, adil olmayan ise az” deyişinin hakikatini kanıtlayan yeni bir örnek olduğunu belirtiyor.

Gözlemciler ABD’nin Asya ve Avrupa’daki müttefikleri olan ülkelerin yanı sıra ABD’nin uzun zamandır arka bahçesi olarak gördüğü Latin Amerika ülkesi Arjantin’in verdiği desteğin şimdi çok değerli olduğunu ve Washington’ın uluslararası toplumu rehin alma çabasının saçmalığını gösterdiğini belirtiyor.

ABD MÜTTEFİKLERİ BOYKOTA KATILMIYOR

Güney Kore devlet başkanı Moon Jae-in pazartesi günü Avustralya başbakanı Scott Morrison ile Canberra’da yaptığı ikili görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında Seul’un “diplomatik boykotu” düşünmediğini ve ABD ya da başkaları tarafından boykota katılmalarının istenmediğini söyledi.

Bu Çin’de insan hakları sorunları ile ilgili uydurulmuş suçlamaları körlemesine takip etmeyi seçen İngiltere, Avustralya ve Japonya gibi az sayıda ülkenin tutuma karşı tam bir zıtlık oluşturmaktadır. Liaoning Sosyal Bilimler Akademisi Sınır Araştırma Enstitüsü Müdürü Lü Chao “Olimpiyat sporlarının siyasetten bağımsız olduğunun ortak bir kabul olduğunu ve ABD’nin böyle bir kabule karşı çıktığını, bunun sadece kendisine zarar vereceğini” söyledi.

Lü Global Times’a Pazartesi yaptığı açıklamada Çin ve Güney Kore’nin spor alanında büyük bir başarılı iş birliği ve aktif ilişki tarihine sahip olduğunu belirterek, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nın bunun bir örneği olduğunu söyledi. Lü, dolayısıyla, Seul’un bu konuda ABD’yi izlememesi şaşırtıcı olmadığını ve bu ülkenin ayrıca olimpiyatları iki Kore arasındaki uzlaşma için bir alan olarak kullanmayı umduğunu söyledi.

Lü ayrıca ABD’nin Doğu Asya’daki başka bir müttefiki olan Japonya’nın tersine Güney Kore’nin ABD ve Çin arasında bir taraf tutmayı reddettiğini ve bunun mantıklı bir hareket olduğunu ve takdire şayan olduğunu belirtti.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin pazartesi günü düzenlediği olağan basın toplantısında Güney Kore’nin birkaç defa Beijing 2022’yi desteklediğini açıkladığını, bunun Olimpiyat ruhu ile uyumlu olduğunu ve Çin-Güney Kore dostluğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

Almanya’nın yeni hükümeti, Çin politikasında değişiklik potansiyeline rağmen, ABD liderliğindeki boykot kampanyasına işaret ederek olimpiyatların siyasi amaçlarla kullanılmasına karşı çıktı. Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock pazar akşamı yerel medyaya yaptığı açıklamada olimpiyatların “sporcuların yıllarca, bazen ömürlerinin yarısı süresince hazırlandığı bir spor şenliği olduğunu” dolayısıyla bu şekilde kullanılmaması gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da BBC’ye göre Fransa’nın kampanyaya katılma planı olmadığını teyit etti.

Çin Dış ilişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü profesörlerinden Li Haidong Global Times’a pazar günü yaptığı açıklamada, bu iki büyük AB üyesinin Beijing 2022’nin ABD liderliğinde siyasileştirilmesine açıkça karşı çıkması ile birlikte, gelen Beijing’deki Kış Olimpiyatları’na verilen destek  şimdi bölgenin ana akımı olduğunun açık olduğunu söyledi.

Cumartesi günü yapılan 10. Olimpiyat Zirvesi Olimpiyat Oyunlarının ve sporun herhangi bir şekilde siyasileştirilmesine karşı çıkışında Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ne (OIC) kesin bir destek verdi ve “IOC, Olimpiyat Oyunları ve bütün Olimpiyat Hareketinin siyasi tarafsızlığının gereğini güçlü biçimde vurguladı.”

Wang Wenbin basın toplantısında zirvenin bir kez daha bazı belli devletlerin Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarını siyasileştirerek uluslararası toplumun karşısında yer aldıklarını ve bu hareketlerinin küçük bir destek aldığını ve başarısızlığa mahkûm olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın sansasyonel demokrasi hakkındaki video konferansına katılan Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernández buradaki konuşmasını ABD liderliğindeki Amerikan Devletleri Örgütü’nün ülkedeki demokrasiyi zayıflatan Bolivya’ya müdahalesine karşı çıkmak için kullandı.

Fernández demokrasinin “empoze edilemeyeceği” ve “ihraç edilemeyeceğine” ve “bir arada yaşama ortamı içindeki” bir diyaloğun ileri gitmenin tek yolu olduğuna işaret ederek, ulusal süreçlere müdahale etmemenin önemini vurguladı. Bu konuşma geniş bir şekilde, yerel medyanın Cuma günkü haberlerine göre, ABD hükümetinin örtük bir eleştirisi olarak görüldü.

Bu sözlerden bir gün önce Arjantin Dışişleri Bakanlığı “Beijing Olimpiyatlarına Güçlü Destek” başlıklı bir açıklama yaparak, Arjantin’in, Çin ve Arjantin arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 50. Yıl dönümüne denk gelecek şubat 2022’de düzenlenecek olimpiyatlara desteğini açıklayan ilk ülkelerden biri olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, ABD’nin Asya, Avrupa ve Güney Amerika’daki geleneksel müttefiklerinin desteğinin kolay kazanılmadığını ve ABD’nin Beijing 2022 oyunlarını siyasileştirmesinin saçmalığını gösterdiğini söyledi.