Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Kamil Erdoğdu’nun hazırlayıp sunduğu “Manşet” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

Tüm dünyayı endişelendiren Covid-19’un yeni varyantı Omicron’un ABD’de de korkuya yol açtığını belirten Ediz Tiyanşan, ABD ve çevre ülkelerden Afrika ülkelerine yasaklar gelmeye başladığını bildirdi.

Yeni varyantın ne kadar tehlikeli olduğuyla ilgili henüz net verilerin bulunmadığını açıklayan Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) geçen hafta Omicron’u endişelendirici bir varyant olarak kategorize etti ve bu varyantın bulunduğu ülkelere seyahat yasakları geldi. Piyasada bulunan aşıların bu varyanta karşı ektili olduğu varsayılıyor. Ancak pek çok bilinmez de var. Bu varyant sadece Afrika’nın güneyinde değil, Hong Kong’da, Belçika’da da bulunmuş durumda. Avrupa’nın bazı ülkelerinde de bu varyanta rastlandı. Dolayısıyla pek çok uzman bu varyantın pek çok ülkede yayılmakta olduğunu varsayıyor. Pek çok ülke Güney Afrika’ya yönelik seyahat yasağı uyguladı. Güney Afrikalı yetkililer buna tepkili, ortaya çıkardıkları varyant ile kendilerine yaptırım uygulandığını düşünüyorlar. Çünkü uzun bir süre boyunca Güney Afrika’ya yönelik seyahat yasağı söz konusuydu. Tam yasaklar kalkmışken yeniden yasakların geri gelmesi bu ülkelerin turizm ve ekonomisi açısından hiç iyi olmadı.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Pek çok ülke bu konudan habersizdi, Avrupalı bilim insanları, Güney Afrikalılar bundan bahsettiğinde ülkelerinde bu varyantın bulunduğunu fark etti. Çok daha derin bir tetkikten sonra bunun hangi varyanta ait olduğunu görüyorlar dolayısıyla Avrupa ülkeleri yeni farkına vardılar. Bu virüsün çok daha hızlı bir biçimde yayılabileceği endişeleri var. Şu anda Avrupa’nın pek çok ülkesinde yeni önlemler alınmaya başlandı. Örneğin Britanya’ya baktığınız zaman yeniden maske takma kuralı geldi. Özellikle kamu ulaşım araçlarında, kapalı mekânlarda bu uygulanıyor. ABD’de New York eyaletinde acil durum ilan edildiğini söyleyebiliriz.

AŞILARA TALEP ARTTI

Beyaz Saray Ulusal Sağlık Enstitüsü Direktörü Collins, bu varyant ile ilgili pek çok bilinmezin olduğunu söylüyor. Yeni varyantın daha önceki varyantlardan daha tehlikeli olduğunu gösteren herhangi bir verinin henüz olmadığını söylüyor. Öte yandan yapılan aşıların bu varyanta karşı ne kadar etkili olduğu konusunda da yeterli bilgiye sahip değiliz. Varyantın belki de var olan aşılara karşı dirençli olup olmadığını bilmiyoruz. ABD yetkilileri Covid-19’dan korunma çabalarının iki katına çıkarılması gerektiğini söylüyorlar. Los Angeles kentinde şehir yetkilileri maske kurallarında daha katı uygulamalar getirmiş durumda. Aşı konusunda ABD’nin neredeyse yüzde 60’ı aşılanmış görülüyor. Yeni varyant sebebiyle ilave aşılara yönelik ilginin arttığını da görüyoruz.”